Kalbos raidos u?si?mim? santrauka. Tema: „Vabzd?iai“. Mazg? santrauka apie holistinio pasaulio vaizdo (pa?inimo) formavim?, siekiant integruoto vystymosi ir koregavimo komponento. Tema: „vabzd?iai

Pamokos tikslai:

Pataisomoji ir aukl?jamoji:

  • Id?j? apie vabzd?i? i?vaizd? ir gyvenimo b?d? formavimas
  • Temos ?odyno tobulinimas ir pl?timas (vabzd?iai, drugelis, vabalas, ?iogas, Boru??, laum?irgis, sparnai, letenos, ?sai)
  • Bendros sampratos formavimas vabzd?i?
  • Kalbos gramatin?s strukt?ros tobulinimas (gimta?od?io, daugiskaitos daiktavard?i? formavimas ir vartojimas), sakini? k?rimas su prie?taravimo reik?me ir sud?tinga s?junga „nes“
  • Garsin?s-skiemenin?s ?od?i? analiz?s ?g?d?i? tobulinimas

Korekcinis vystymasis:

  • Darnios kalbos ugdymas
  • Fonemini? reprezentacij? k?rimas
  • Vizualinio d?mesio ugdymas
  • Smulkiosios ir bendrosios motorikos ugdymas
  • Jutimo proces? raida

Pataisomoji ir aukl?jamoji:

  • Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranori?kumo, savaranki?kumo, iniciatyvumo, atsakingumo ?g?d?i? formavimas
  • Pagarbos gamtai k?limas

Leksin? med?iaga:

laum?irgis, ?iogas, drugelis, mus?, vik?ras, uodas, bit?, vapsva, kaman?, vabalas, skruzd?l?, maldininkas, voras, tarakonas, sraig?, vabzdys, sk?riai, erk?, kirminas.

Pamokos eiga:

I. Organizacinis momentas.

II. Pagrindin? dalis.

?iandien m?s? pamoka, vaikinai, prasid?s ne?prastai - su pasaka... Toli, toli, ten u? ?ilt? j?r?, kur niekada neb?na ?iemos, viename pasak? karalyst? gyveno ma?a f?ja. ?ios ma?os karalyst?s gyventojai buvo g?l?s. G?l?s labai myl?jo savo ?eiminink?, dovanojo jai savo g?li? nektar?, i? kurio ji dar? nepaprastus, gerus stebuklus. Art?jo ma?osios f?jos gimtadienis ir g?l?s nusprend? surengti bali? ?io ?vykio garbei. Ta?iau b?da ta, kad g?l?s negal?jo ?okti, nes j? ?aknys buvo tvirtai ?si?aknijusios ?em?je. G?l?s ?eimininkei papasakojo apie savo b?d?. Ma?oji f?ja nusprend? pad?ti savo m?gstamoms g?l?ms. Naktimis ji ruo?davo stebukling? ras? i? sald?i? ?iedadulki? ir pirmaisiais saul?s spinduliais ap?lakstydavo visas savo miesto g?les. O stebuklas! I? ?ied? plazd?jo drugeliai, tokie pana??s ? nereg?to gro?io ry?kias g?les, kad buvo ne?manoma j? atskirti. Vaikai lygina drugelius su g?l?mis (gra?us, lengvas, grak?tus). Pamat? ?? stebukl?, lik? g?li? miestelio gyventojai suskubo ?v?sti ma?osios f?jos gimtadien?. Pabandykite su?inoti, kas atvyko ? ?vent?, pasitelk? muzik?. Vaikai sp?ja, kad ? ?vent? skrido kaman?s, ?okin?jo ?iogai ir pan. Kaip vienu ?od?iu pavadinti visus pasak? sve?ius? (vabzd?iai) Pa?inkime juos geriau.

Skraidantys vabzd?iai turi sparnus, kojas ir geluon?. Drugeliai, laum?irgiai, vabalai ir bit?s turi keturis sparnus, mus?s ir uodai – du. Uodai, mus?s, bit?s ir kai kurie kiti vabzd?iai skryd?io metu skleid?ia girg?d?jim?, zvimbim? ar zvimbim?. J? tonas priklauso nuo sparn? plakimo da?nio: kuo da?nesnis plakimas, tuo plonesnis garsas. Taigi uodai skleid?ia plon? girg?d?jim? ir plasnoja sparnais iki t?kstan?io kart? per sekund?; kaman?s d?zgia basu ir plaka sparnais du ?imtus keturiasde?imt kart? per sekund?; drugeliai skrenda tyliai, padarydami tik penkis ar devynis sm?gius.

Laum?irgiai, drugeliai, bit?s minta nektaru, kur? i? ?ied? semia savo snukiu. laukin?s bit?s suformuokite avilius med?io ?duboje ir ?ne?kite ten med?.

uod? kraujasiurbiai vabzd?iai, skraido daugiausia sutemus. Mus?s ?liau?ia visur ne?varios vietos ir ant leten? ne?iojasi daug bakterij?. Jiems negalima leisti nut?pti ant maisto.

Yra ir neskraidan?i? vabzd?i?: ?ol?je ?okin?ja am?rai; skruzd?l?s formuoja skruzd?lynus.

Vik?rai yra mi?ko kenk?jai, gyvenantys ant med?i?.

Vabzd?iai atne?a didel? nauda: ?mon?s skruzd?i? r?g?ties gauna i? skruzd?li? ir naudoja j? vaistams gaminti; i? bi?i? – medaus, kuriame yra daug nauding? med?iag? J? myli suaugusieji ir vaikai.

Skraidantys vabzd?iai, skrendantys nuo g?l?s prie g?l?s, ne?ioja ?iedadulkes ant u?pakalini? koj? ir taip prisideda prie augal? dauginimosi.

Ir galiausiai, vabzd?iai yra pauk??i? maistas, o toki? pauk??i? kaip lak?tingalos ir kreg?d?s negal?jo egzistuoti, nes jie minta tik skraidan?iais vabzd?iais, kuri? kiekvienas per vasar? sugauna iki milijono skirting? midij?.

Kalbos ?aidimas mobiliesiems "Laum?irgis"(judesi? improvizacija)

Laum?irgis-laum?irgis,
smaragdo akys,
Greitai sklinda sparnai
Greitai apeikite m?s? rat?!

Leksiko-gramatikos ?aidimai ir pratimai

„Pavadink vabzd?ius“

?odyno suaktyvinimas tema „Vabzd?iai“

"Clapperboard"
Suplokite rankomis, jei i?girsite, kad pavadinu vabzd?.

„Pasirink ?od?“
Veiksma?od?i? pasirinkimas ?od?iui vabzd?iai: skristi, plazd?ti, ?liau?ti, ?okin?ti, ?iulpti, k?sti, gelti, rinkti, gerti, zvimbti, skamb?ti, zvimbti, vargti, kenkti, pad?ti, skristi, sl?ptis, u?migti, pabusti, i?lipti , dirbti, i?tverti.

"Kas kaip juda"
Rengimas sud?tingi sakiniai su opozicijos reik?me.

Skruzd?l? ropoja, o drugelis...
Vik?ras ropoja, o ?iogas...
Drugelis skrenda, o sraig?...
Vabalas ropoja, o laum?irgis...
Vapsva skrenda, o kirminas ...
Sraig? ropoja, o laum?irgis...
Voras ropoja, o bit?...
?iogas ?okin?ja, o uodas ...
Tarakonas ropoja, o laum?irgis...
Drugelis skraido, o mus?...

"4 papildomas"
Naudokite sud?tingus aljansus"nes"

Kaman?, bit?, vapsva, lap?.
Skruzd?, mus?, bok?tas, bit?.
Laum?irgis, vabalas, vik?ras, ?uo.
Uodas, ?iogas, drugelis, vover?.

„Vabzd?i? mil?inai“
Didinamosios konotacijos ?od?i? vartojimas.

Tai ne voras, o voras.
Tai ne vabalas, o vabalas.
Tai ne skruzd?, o skruzd?l?.
Tai ne uodas, o uodas.
Tai ne kirminas, o sliekas.
Tai ne kaman?, o kaman?.
Tai ne klaida, o klaida.
Tai ne tarakonas, o kuoja.

„K? a? ma?iau»
Daiktavard?i? gimin?s pavartojimas daugiskaita. Vaikas paima ?aislin? vabzd? i? proskynos ir sako...

Tai yra vabalas. Ma?iau daug vabal?.
Tai voras. A? ma?iau daug vor?.

« Padalinkite ?od? ? skiemenis
Atid?iai klausykite ir ne?iovaukite, kiek skiemen? mane vadinate.

« Surinkite paveiksl?l?»
Sulankstomi galvos?kiai.

"Atsp?k, k? a? noriu pavadinti"
Klausos d?mesio, ?od?io skiemenin?s sandaros ugdymas.

Susting?s, susting?s, paskambinsiu..
Sa-sa-sa, skambinu..
Mar-mar-mar, a? vadinu uod?.
La-la-la, skambinu..

Vaikinai, kas at?jo ? bali? pas f?j? gimtadienio mergait?? Teisingai, vabzd?iai. Visi sve?iai gimtadienio mergaitei ?teik? dovanas (plan?et?je paskirstykite paveiksl?lius pagal garsum?-kurtum? ir kietum?-mink?tum?)

III. Pamokos santrauka.

Ap?valgin? pamoka tema „Vabzd?iai“ vyresnioji grup? atnaujinta: 2014 m. gegu??s 14 d.: Oksana ?ilova

Am?iaus grup?: ikimokyklinis

Tikslas: Meistri?kumas elementarios id?jos apie laukin? gamt?.

Programos turinys

Ugdomosios u?duotys: i?mokyti atpa?inti vabzd?ius pagal apra?ym? sisteminti vaik? ?inias apie vabzd?ius.

?vietimo: lavinti logik?, m?stym?, d?mes?.

Ugdomasis: ugdyti r?pesting? po?i?r? ? visk?, kas gyva.

Parengiamieji darbai: skaityti k?rinius apie vabzd?ius, ?i?r?ti iliustracijas, enciklopedijas, sp?lioti m?sles, rinkti paveiksl?lius pagal tem?, palaikyti pokalbius „Kas yra vabzd?iai?“, „Ar vabzd?iai kenkia ar naudinga?

?odyno darbas: ?e?iakojis, vandens strideris, ?pjova.

Med?iagos ir ?ranga: m?sl?s apie vabzd?ius, pristatymas - „Vabzd?iai“, fitballai pagal vaik? skai?i?, paketas su raide ir ?aidimais „Kas nereikalinga?“, „Sulenk paveiksl?l?“, „Atsp?k vabzd?“.

Veiklos eiga:

Aukl?tojas. Vaikinai, ??ryt pa?tininkas atne?? mums siuntin? Dar?elis. Jis skirtas jums. Pa?i?r?kime, kas jame yra? (Atdaro ir i?ima disk?.) ?domu, kas mums j? atsiunt? ir kas jame yra? Ir ?tai lai?kas. Tai i? mi?ko i? m?s? draugo senelio – Ay. A? tau perskaitysiu, ar nor?tum?

„Sveiki, mieli vaikinai! Kaip ir ?ad?jau, siun?iu jums filmuk? apie mi?ko gyventojus. Nor?dami su?inoti, kas jis toks, turite atsp?ti m?sles, kurias jums siun?iu. Taip pat duodu jums ?aidim?, labai tikiuosi, kad jie jums patiks. ?tai senelio Au m?sl?s.

Ry?kia suknele fashionistas yra pasivaik??iojimo med?iotojas,

Skrenda nuo g?l?s ant g?l?s, pavargsta – ilsisi.

Kas j? nu?udys, tas pats pralies savo krauj?.

Ji ima sultis i? g?li?

O saldus medus kaupiasi koriuose

Pievoje gyvena smuikininkas,

Jis vilki frak? ir vaik?to ?uoliu.

(?iogas)

Ta?kas, ta?kas, du kabliukai -

Tai yra vabalo kojos.

De?in?je yra ta?kas, kair?je - ta?kas.

?onuose juodais ta?kais.

(Boru??)

Vaikinai, kaip vienu ?od?iu galima pavadinti drugel?, ?iog?, uod?, boru??l? ir bit?? (Vabzd?iai)

Daugiausia vabzd?i? didel? grup? gyv?nai. ?odis „vabzd?iai“ kil?s i? ?od?i? „?pjova“, „?pjova“. Atid?iai ap?i?r?jus drugelio ar vabalo pilv?, ant jo galima pamatyti skersines juosteles, tarsi pilvas b?t? ?pjautas. Kaip manote, kod?l vabzd?iai vadinami „?e?akojais“? (Kadangi jie turi ?e?ias kojas.) Taigi filmas, kur? mums atsiunt? senelis Au, yra apie vabzd?ius. Pa?i?r?kime.

Pirma skaidr? - "Bit?"

Ma?as ?unelis
Neloja, neloja
Ir skauda.
(Bit?)

Antra skaidr? – „Skruzd?l?s“ Darbininkai
Vis? dien? u?imtas
Prie kelmo statomas namas.
?tai namas – t?kstantis lang?!
(Skruzd?l?s ir skruzd?lynas)

Tre?ia skaidr? – „Uodas“

Ne ?v?ris, ne pauk?tis
Nosis kaip adata.
Kur jis s?di
Gali b?ti, kad i?siliejo kraujas.
(uodas)

Ketvirta skaidr? – „Drugelis“

Ne pauk?tis, o su sparnais:
Skraido vir? g?li?
Renka nektar?.
(Drugelis)

Penkta skaidr? – „?iogas“

Pavadinau nuo kalvio,
Spalva agurk?.
(?iogas)

?e?ta skaidr? – „Vabalas“

?erenas, bet ne varnas,
Ragas, o ne jautis
Skrenda, o ne pauk?tis.
(Klaida)

Septintoji skaidr? – „Skristi“

Kas yra vir? m?s? auk?tyn kojomis
Vaik??ioti, nebijoti
Nebijo kristi
Skraido vis? dien?
Ar visiems nuobodu?
(Skristi)

A?tunta skaidr? - "Boru??l?"

Kokia karv?, atsisveikink
Dar niekam nedav?te pieno?
(Boru??)

Devintoji skaidr? – „Laum?irgis“

Vis? dien? ji ?iulba
Ir ji nenori tyl?ti:
Jis visk? papasakos, visk? aptars,
Tai visus supyks, visus pa?adins.
(Laum?irgis)

Fizminutka naudojant fitballs

Vaikinai, o dabar kvie?iu jus ?aisti. Visi pasi?m? fitballus, a? u?duosiu klausim?, o j?s atsakysite, jei „taip“ - ?oksite, jei „ne“ - tiesiog s?d?site. Pasiruo??? ?iogai yra vabzd?iai? (Taip)

Ar visi vabzd?iai valgo augalus? (Ne)

Visi drugeliai pirmiausia yra vik?rai (taip)

Ar yra naktini? drugeli?? (Taip)

Ar vabzd?iai turi ?e?ias kojas? (Taip)

Ar ?iem? lauke galima pamatyti vabzd?i?? (Ne)

Ar yra toks vabzdys – elnias vabalas? (Taip)

Ar voras yra vabzdys? (Ne)

Ar ?em?je reikalingi vabzd?iai? (Taip)

Pad?kite fitballus ir atsis?skite. Pa?i?r?siu ? pakuot? ir i?trauksiu kit? ?aidim?, kur? mums atsiunt? senelis – Ai, jis vadinasi „Kas negerai?“. A? pasakysiu ?od?ius, o j?s turite pasirinkti papildom? ?od? ir paai?kinti, kod?l jis nereikalingas.

Uodas, mus?, vapsva, bit?, vilkas. (Papildomas vilkas, nes jis yra gyv?nas, o visi kiti yra vabzd?iai.)

Laum?irgis, mus?, gandras, ?iogas, skruzd?l?. (Papildomas gandras yra pauk?tis)

Svirpl?, vapsva, skruzd?l?, l?l?, vabalas. (Papildoma l?l? yra ?aislas)

Drugelis, bit?, lydeka, vabalas, uodas. (lydekos perteklius yra ?uvis)

Kitas ?aidimas, kur? mums atsiunt? senelis Au, vadinasi

„Sulenk paveiksl?l?“ Vaikinai, a? jums kiekvienam duosiu po vok?, jame yra suskaidytos nuotraukos, kad su?inotum?te, kas pavaizduota paveiksl?liuose, reikia juos sulankstyti. Pa?i?r?kime ? m?s? paket? ir pa?i?r?kime, kok? kit? ?aidim? mums atsiunt? senelis Au. O kitas ?aidimas vadinasi „Atsp?k, koks tai vabzdys? J?s prieinate ir pasirenkate vien? kortel? ant stalo. Tada tur?tum?te apib?dinti vaikams vabzd?, kuris rodomas j?s? paveiksl?lyje. Ir vaikai turi atsp?ti.

1 vaikas. ?is vabzdys turi ilg? pilv? ir dideles akis, jis yra labai gob?us. "Laum?irgis"

2 vaikas. ?ie vabzd?iai gyvena didel?se ?eimose. Jie kelia daug kart? u? juos sunkesn? krovin?, j? namai atrodo kaip kr?va. "Skruzd?l?s"

3 vaikas. ?is vabzdys turi didelius gra?ius sparnus. Minta nektaru. "Drugelis"

4 vaikas. ?is vabzdys yra ?alios spalvos ir turi ilgas u?pakalines kojas. Toli ?oka. "?iogas"

5 vaikas. ?is vabzdys gali ?gelti, jo pilvas dry?uotas. Namas, kuriame jis gyvena, vadinamas „bi?i? aviliu“.

6 vaikas. ?is vabzdys cypia ir geria krauj?. "uodas"

7 vaikas. ?is vabzdys turi ilgas kojas, gali b?gti vandeniu ir nesk?sta."Water Strider"

8 vaikas. ?is vabzdys stato namus i? popieriaus, gelia dry?uot? pilv?. "Vapsva"

Puiku vaikinai! Ar jums patiko ?aidimai ir filmas, kur? atsiunt? senelis Au? (Taip) K?, j?s? nuomone, reik?t? daryti? (Para?yk lai?k? seneliui Au ir pad?kok jam.) Su tavimi b?tinai tai padarysime.

Tema: apra?omojo pasakojimo apie vabzd?ius sudarymas naudojant diagram?.
Programos turinys:
· mokyti vaikus kurti apra?omuosius pasakojimus apie vabzd?ius, naudojant plan? – diagram?;
toliau mokyti teiginio nuoseklumo, i?siskleidimo, t?stinumo;
?tvirtinti savikontrol?s geb?jim? tarti savaranki?koje kalboje;
sustiprinti daiktavard?i? vartojim? genityvus atvejis;
Suaktyvinkite ?odyn? tema „Vabzd?iai“;
lavinti atmint?, d?mes?, verbalinis-loginis m?stymas;
Ugdyti nuolatin? dom?jim?si vabzd?i? gyvenimu.
Med?iaga pamokai: vokas su lai?ku nuo vabzd?i?, planas - schema (paimta i? interneto, autorius - MaksFro95), paveiksl?liai, kuriuose vaizduojami vabzd?iai arba ?aislai - vabzd?iai, ramun?l?s paveiksl?lis su vabzd?i? rinkiniu (Demo med?iaga "Ramun?l?" i? serija „?aisk ir skai?iuok“, leidykla „Fantasyland“, autor? – Svetlana Vohrintseva).
Preliminarus darbas: ?i?r?damas paveiksl?lius, ?aislus, vaiki?kus ?urnalus, enciklopedijas, skaitau K. ?ukovskio pasakas „Mus? „Cokotukha“, „Tarakonas“, „Mi?ko dvarai“ M. Michailovas, „Kaip skruzd?lyt? skub?jo namo“ V. Bianchi „Laiminga blak?“ “ G. Skrebitsky, animacini? film? per?i?ra, aplikacija „Drugelis“, dekoratyvini? l?k??i? su vabzd?i? atvaizdu modeliavimas.
Pamokos eiga
Vaikai yra grup?je. Mokytojas si?lo pa?aisti ?aidim?.

?aidimas „Ketvirtasis papildymas“
Mokytojas ?aukia keturis ?od?ius, vaikai turi i? ausies atpa?inti papildom? ?od? ir paai?kinti savo pasirinkim?.
- Vabalas, bit?, skruzd?l?, kat?;
- dramblys, drugelis, kaman?, vik?ras;
- boru??l?, uodas, l?k?t?, laum?irgis;
- Kal?d? eglut?, tarakonas, mus?, ?iogas;
- voras, drugelis, uodas, lova.
Vaikas atsako, kam mokytojas meta kamuol? ar kamuoliuk?.
Po ?aidimo pasigirsta beldimas ? duris. Mokytojo pad?j?jas, apsireng?s pa?tininku Pe?kinas, atne?a lai?k? nuo vabzd?i?. Mokytojas perskaito lai?k? ir sako vaikams:
– ?vyko nelaim?. Pasirodo, ?iema nenori paleisti vabzd?i? ? laisv?. Taigi vabzd?iai pra?o j?s? pagalbos. O norint jiems pad?ti, reikia papasakoti Zimai apie vabzd?ius, nes ji j? niekada nemat?. Kod?l manote? (?iem? vabzd?i? neb?na).
– Jei Zimai patiks j?s? pasakojimai, ji tikrai paleis vabzd?ius. Tod?l turime pabandyti. Bet pirmiausia i?tieskime pir?tus:
Surengtas pir?t? ?aidimas"bit?"
Vakar at?jo pas mus
Dry?uota bit?.
(atlikite rank? judesius)
O u? jos kaman?-kaman? -
Ir linksma kandis
Du vabalai ir laum?irgis
(sulenkiame pir?tus, pradedant nuo nyk??io).
Kaip ?ibintuv?lio akys.
(padarykite apskritimus nuo pir?t?, pad?kite ? akis),
?m??avo, skraid? (mojuoja delnais)
Nukrito i? nuovargio (nuleid?iame delnus ant stalo).
O kad jums b?t? lengviau pasakoti, paruo?iau paveiksl?lius – u?uominas. Pa?i?r?kime juos (pa?i?r?kite ? paveiksl?lius ir nustatykite, k? ir kaip pasakyti).

1. Istorija grandin?je, mokytojas u?duoda klausim? kiekvienam diagramos elementui ir pra?o vaik? atsakyti pilnu atsakymu.
Tada vienas vaikas, naudodamas t? pat? paveiksl?l?, pasakoja istorij? nuo prad?ios iki pabaigos.
Po to mokytojas pakvie?ia vaikus pasirinkti bet kur? paveiksl?l? su vabzd?io atvaizdu ir pagal schemos ta?kus sudaryti pasakojim?. (Pasakyk 3-4 ?mon?ms).
Fizminutka
A? esu didelis laum?irgis
Labai apvalios akys
Sukiosi kaip mal?nsparnis
De?in?n, kair?n, atgal, pirmyn.
Skridau ir skraidau
Pavarg?s ne?inojo.
Ji atsis?do ant ramun?l?s ir v?l skrido.
(Vaikai seka tekst?)
Skrendo laum?irgis, plasnodamas sparnais, ir nuo to staiga pap?t? lengvas v?jelis. (Vaikai pu?ia, l?pos su vamzdeliu).
Ir tada pasirod? vabzd?iai, jie d?iaug?si, kad juos i?laisvinai ir linksminkim?s. Pievoje pamat?me ramun?l? ir nustebome. Kas buvo ramun?l?? (didelis, baltas, gra?us, eleganti?kas). Vabzd?iai linksminosi, skraid?, plazd?jo ir buvo tokie pavarg?, kad nusprend? ils?tis ant ramun?l?s. Sus?do, vietos visiems u?teko, ramun? didel?.
– Kokie vabzd?iai s?d?jo ant ramun?l?s?
- Pasakykime, kas kur?
Ir pa?aiskime ?aidimas „Baik sakin?“.
Skruzd? s?di ?alia ... (g?l?)
Boru??l? ropoja ant... (lapas)
Kaman? pasisl?p? po ... (lapu)
Vik?ras s?di ant ... (g?l?)
Drugelis sklando vir? ... (g?l?)
Vabalas s?di po ... (g?l?)
Aplinkui skraido laum?irgis... (g?l?)
– Vabzd?iai ils?josi ant ramun?li?, pavargo s?d?ti ir jie nusprend? pa?aisti sl?pyni?. Vienas pasisl?ps, paskui kitas. Taip pat pa?aiskime ir pabandykime atsp?ti, kas pasisl?p??
?aidimas "Kas dingo?" (d?mesiui, atmin?iai lavinti)
Rezultatas : grojamas „?iemos“ balso ?ra?as. Ji d?koja vaikams u? ?domios istorijos apie vabzd?ius ir atsisveikina su vaikais iki kit? met?.
Bibliografija:
1. Kuznecova E.K., Tikhonova I.A., 5-6 met? vaik? kalbos raida ir taisymas: U?si?mim? u?ra?ai. - M.: TC sfera, 2007. - 96 p. (Serija „Pl?tros programa“).
2. ?orygina T.A. Vabzd?iai. Kas jie tokie? Knyga pedagogams, aukl?tojams ir t?vams. - M .: "Leidykla GNOM ir D", 2004. - 48 p. (Kelion? ? gamtos pasaul? ir kalbos raida)

GCD „Vabzd?i?“ santrauka Vyresnis am?ius

aukl?toja: Brovkina M.A.

Tikslas: Apibendrinti ir ?tvirtinti vaik? ?inias tema „Vabzd?iai“.

U?duotys:

1. Pataisykite vabzd?i? pavadinimus, i?oriniai ?enklai, j? strukt?ra;

2. I?mokyti vaikus kurti apra?omuosius pasakojimus apie vabzd?ius, naudojant plan? – diagram?;

3. Pataisykite daiktavard?i? vartosen? kilmininke;

4. Suaktyvinkite ?odyn? tema: „Vabzd?iai“ (vabzd?iai, drugelis, vabalas, ?iogas, boru??l?, laum?irgis, sparnai, leten?l?s, antenos);

5. Ugdykite nuolatin? dom?jim?si vabzd?i? gyvenimu, geranori?k? po?i?r? ? gamt?, tobulinkite bendr?j? motorik? ir judesi? koordinacij?.

6. Lavinti atmint?, d?mes?, verbalin? – login? m?stym?.

Med?iaga pamokai: Naratyviniai paveiksl?liai, vaizduojantys vabzd?ius, planas - schema apra?omajam pasakojimui apie vabzd?ius sudaryti, g?l?s pavasario pievai, lapai su grafiniais diktatais.

Preliminarus darbas: siu?etini? paveiksl?li? su vabzd?iais per?i?ra, vaiki?ki ?urnalai. Enciklopedija, skaitau K. ?ukovskio pasakas „Cokotuha mus?“, „Tarakonas“, V. Bianchi „Skruzd?lyt?s nuotykiai“, ?i?ri animacinius filmus. Drugelio ir boru??l?s aplikacija.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

2. Pagrindin? dalis:

Vaikinai, ?iandien noriu jums pasi?lyti ne?prast? kelion? ? proskyn? ir mi?k?, ar sutinkate? ?tai mes su tavimi ir at?jome ? proskyn?. Pa?i?r?k, kokia gra?i pieva.

Kai kvepian?iame pu?yne
Atsis?sk, pavasar? ant kelmo,
?si?i?r?ti aplink -
Yra k? pamatyti, drauge!
Skruzd?l? tempia lerv?,
Skuba ka?kur tarp didel?s pu?ies ?akn?.
Atsis?do ant storos ?akel?s auksavabalis.
Sklando lengva kandis,
Geria kvapias sultis su probosciu,
O bit? renka med?
Visi u?si?m?, visi turi k? veikti!
Mano drauge, gerai pa?i?r?k

Magi?ka, pamatysi gyvenim?!

Apie k? ?is eil?ra?tis?

Vaik? atsakymai: Apie vabzd?ius.

Tiesa apie vabzd?ius. Vabzd?iai yra seniausi ir gausiausi m?s? planetos gyventojai. Jie atsirado ma?daug prie? 250 milijon? met? ir labai gerai prisitaik? prie gyvyb?s ?em?je. Kokius vabzd?ius pa??sti?

Dabar u?minsiu m?sles tau, o kas atsp?s ir ras m?sl?je min?t? vabzd?. Tada jis u?d?s j? ant g?li? m?s? proskynoje. Leisk jai gyventi.

Galvos?kiai:

1. Mus?s. pypsi,

Kojos ilgas tempimas,

Byla nepraleis:

Atsis?sk ir ?k?sk. (uodas)

2. S?d?damas ne?vankiu

A? ne?vankiu eidamas

A? ne?vankiu eidamas

Ir a? d?zgiu. Kai a? suku. (Klaida)

3. Proskynoje prie Kal?d? eglu?i?

Namas pastatytas i? adat?.

Jo nematyti u? ?ol?s,

O gyventoj? yra milijonas. (Skruzd?lynas).

4. Vir? g?l?s plev?suoja, ?oka,

Mojuoja ra?tuota v?duokle. (Drugelis)

5. Nam? ?eiminink?

I?skrido vir? pievel?s

paglostykite g?l? -

Jis pasidalins, mieloji. (Bit?)

6. Nuo ?akos iki tako,

Nuo ?ol?s iki ?ol?s

?okin?jantis pavasaris -

?alia nugara. (?iogas)

7. M?lynas l?ktuvas

Atsis?do ant baltos kiaulpien?s. (Laum?irgis)

8. A? nesiuvu drabu?i?,

Ir austi visada. (Voras)

9. Raudonas, ma?as gumulas,

Nugaroje keli ta?keliai

Ner?kia ir nedainuoja

Ir ?liau?ia palei lap?. (Boru??)

10. Skrydis vis? dien?

Visiems nusibosta

Ateis naktis

Tada jis sustos. (Skristi)

Vaikinai, kokia gra?i m?s? proskyna! Kuo vabzd?iai skiriasi nuo gyv?n?? (vaik? atsakymai)

Pabandykime sudaryti istorij? apie vabzd?ius pagal pagrindin? plan? - diagram?:

A? u?duodu vaikams klausimus apie kiekvien? diagramos element? ir pra?au vaik? atsakyti i?samiai.

Tada vienas vaikas, naudodamas t? pat? paveiksl?l?, pasakoja istorij? nuo prad?ios iki pabaigos.

Tada si?lau 2–3 vaikams pasirinkti paveiksl?l? su bet kokiu vabzd?iu ir pagal diagramos ta?kus sukurti istorij?.

Fizminutka:

A? esu didelis laum?irgis.

Labai apvalios akys

Sukiosi kaip mal?nsparnis

De?in?n, kair?n, atgal, pirmyn.

Skridau ir skraidau

Pavarg?s ne?inojo.

Atsis?dau ant ramun?l?s ir v?l skridau

?aidimas „Ketvirtasis papildymas“.

Mokytojas ?aukia keturis ?od?ius, vaikai turi i? ausies atpa?inti papildom? ?od? ir paai?kinti savo pasirinkim?:

Vabalas, bit?, skruzd?l?, kat?;

Dramblys, drugelis, kaman?, vik?ras;

Boru??l?, uodas, l?k?t?, laum?irgis;

- Kal?d? eglut?, tarakonas, mus?, ?iogas;

Voras, ugniagesiai, sk?riai, lova.

Meiliai pavadinkite ?aidim?:

Uodas yra uodas, tarakonas yra tarakonas, bit? yra bit?, laum?irgis yra laum?irgis, vabalas yra blak?, mus? yra mus?.

Vaikai s?di prie stal? ir dirba su grafiniais diktantais.

Vaikinai, pasakykite apie k? mes ?iandien kalb?jome? (vaik? atsakymai).

Teisingai. At?j? ? mi?k? ir ? proskyn?, piev?, neskub?kite b?gti, r?kti, o ver?iau steb?kite vabzd?i? gyvenim?. O dabar si?lau gr??ti i? m?s? proskynos ? grup? ir nupie?ti vabzd?ius, apie kuriuos ?iandien kalb?jome.

Parsisi?sti:


Per?i?ra:

GCD „Vabzd?iai“ santrauka

Vyresnioji grup?

Pedagogas: Brovkina M.A.

Tikslas: Apibendrinti ir ?tvirtinti vaik? ?inias tema „Vabzd?iai“.

U?duotys :

  1. Pataisyti vabzd?i? pavadinimus, i?orinius ?enklus, j? strukt?r?;
  2. I?mokyti vaikus kurti apra?omuosius pasakojimus apie vabzd?ius, naudojant plan? – diagram?;
  3. Pataisykite daiktavard?i? vartosen? kilmininke;
  4. Suaktyvinkite ?odyn? tema: „Vabzd?iai“ (vabzd?iai, drugelis, vabalas, ?iogas, boru??l?, laum?irgis, sparnai, leten?l?s, antenos);
  5. Ugdyti nuolatin? dom?jim?si vabzd?i? gyvenimu, geranori?k? po?i?r? ? gamt?, tobulinti bendr?j? motorik? ir judesi? koordinacij?.
  6. Lavinti atmint?, d?mes?, verbalin? – login? m?stym?.

Med?iaga pamokai:Naratyviniai paveiksl?liai, vaizduojantys vabzd?ius, planas - schema apra?omajam pasakojimui apie vabzd?ius sudaryti, g?l?s pavasario pievai, lapai su grafiniais diktatais.

Preliminarus darbas:siu?etini? paveiksl?li? su vabzd?iais per?i?ra, vaiki?ki ?urnalai. Enciklopedija, skaitau K. ?ukovskio pasakas „Cokotuha mus?“, „Tarakonas“, V. Bianchi „Skruzd?lyt?s nuotykiai“, ?i?ri animacinius filmus. Drugelio ir boru??l?s aplikacija.

Pamokos eiga:

  1. Laiko organizavimas.
  2. Pagrindin? dalis:

Vaikinai, ?iandien noriu jums pasi?lyti ne?prast? kelion? ? proskyn? ir mi?k?, ar sutinkate? ?tai mes su tavimi ir at?jome ? proskyn?. Pa?i?r?k, kokia gra?i pieva.

Kai kvepian?iame pu?yne
Atsis?sk, pavasar? ant kelmo,
?si?i?r?ti aplink -
Yra k? pamatyti, drauge!
Skruzd?l? tempia lerv?,
Skuba ka?kur tarp didel?s pu?ies ?akn?.
Ant storos ?akel?s tupi auksavabalis.
Sklando lengva kandis,
Geria kvapias sultis su probosciu,
O bit? renka med?
Visi u?si?m?, visi turi k? veikti!
Mano drauge, gerai pa?i?r?k

Magi?ka, pamatysi gyvenim?!

Apie k? ?is eil?ra?tis?

Vaik? atsakymai: Apie vabzd?ius.

Tiesa apie vabzd?ius. Vabzd?iai yra seniausi ir gausiausi m?s? planetos gyventojai. Jie atsirado ma?daug prie? 250 milijon? met? ir labai gerai prisitaik? prie gyvyb?s ?em?je. Kokius vabzd?ius pa??sti?

Dabar u?minsiu m?sles tau, o kas atsp?s ir ras m?sl?je min?t? vabzd?. Tada jis u?d?s j? ant g?li? m?s? proskynoje. Leisk jai gyventi.

Galvos?kiai:

  1. Mus?s. pypsi,

Kojos ilgas tempimas,

Byla nepraleis:

Atsis?sk ir ?k?sk. (uodas)

  1. S?d?damas ne?vankiu

A? ne?vankiu eidamas

A? ne?vankiu eidamas

Ir a? d?zgiu. Kai a? suku. (Klaida)

  1. Pievoje prie med?i?

Namas pastatytas i? adat?.

Jo nematyti u? ?ol?s,

O gyventoj? yra milijonas. (Skruzd?lynas).

  1. Vir? g?l?s plev?suoja, ?oka,

Mojuoja ra?tuota v?duokle. (Drugelis)

  1. nam? ?eiminink?

I?skrido vir? pievel?s

paglostykite g?l? -

Jis pasidalins, mieloji. (Bit?)

  1. Nuo ?akos iki tako

Nuo ?ol?s iki ?ol?s

?okin?jantis pavasaris -

?alia nugara. (?iogas)

  1. m?lynas l?ktuvas

Atsis?do ant baltos kiaulpien?s. (Laum?irgis)

  1. A? nesiuvu drabu?i?

Ir austi visada. (Voras)

  1. Raudonas, ma?as gumuliukas,

Nugaroje keli ta?keliai

Ner?kia ir nedainuoja

Ir ?liau?ia palei lap?. (Boru??)

  1. Skraido vis? dien?

Visiems nusibosta

Ateis naktis

Tada jis sustos. (Skristi)

Vaikinai, kokia gra?i m?s? proskyna! Kuo vabzd?iai skiriasi nuo gyv?n?? (vaik? atsakymai)

Pabandykime sudaryti istorij? apie vabzd?ius pagal pagrindin? plan? - diagram?:

A? u?duodu vaikams klausimus apie kiekvien? diagramos element? ir pra?au vaik? atsakyti i?samiai.

Tada vienas vaikas, naudodamas t? pat? paveiksl?l?, pasakoja istorij? nuo prad?ios iki pabaigos.

Tada si?lau 2–3 vaikams pasirinkti paveiksl?l? su bet kokiu vabzd?iu ir pagal diagramos ta?kus sukurti istorij?.

Fizminutka:

A? esu didelis laum?irgis.

Labai apvalios akys

Sukiosi kaip mal?nsparnis

De?in?n, kair?n, atgal, pirmyn.

Skridau ir skraidau

Pavarg?s ne?inojo.

Atsis?dau ant ramun?l?s ir v?l skridau

?aidimas „Ketvirtasis papildymas“.

Mokytojas ?aukia keturis ?od?ius, vaikai turi i? ausies atpa?inti papildom? ?od? ir paai?kinti savo pasirinkim?:

Vabalas, bit?, skruzd?l?, kat?;

Dramblys, drugelis, kaman?, vik?ras;

Boru??l?, uodas, l?k?t?, laum?irgis;

- Kal?d? eglut?, tarakonas, mus?, ?iogas;

Voras, ugniagesiai, sk?riai, lova.

Meiliai pavadinkite ?aidim?:

Uodas yra uodas, tarakonas yra tarakonas, bit? yra bit?, laum?irgis yra laum?irgis, vabalas yra blak?, mus? yra mus?.

?aidimas „Surask keli? pas draug?“:

Vaikai s?di prie stal? ir dirba su grafiniais diktantais.

Vaikinai, pasakykite apie k? mes ?iandien kalb?jome? (vaik? atsakymai).

Teisingai. At?j? ? mi?k? ir ? proskyn?, piev?, neskub?kite b?gti, r?kti, o ver?iau steb?kite vabzd?i? gyvenim?. O dabar si?lau gr??ti i? m?s? proskynos ? grup? ir nupie?ti vabzd?ius, apie kuriuos ?iandien kalb?jome.