Kalbos raidos pamokos metmenys (jaunesnioji grup?) tema: A. Ple??ejevo eil?ra??io „Pavasaris“ skaitymas. Didaktinis pratimas „Kada tai atsitiks? Ple??ejevos pavasario eil?ra??io analiz?

Aleksejaus Nikolajevi?iaus Ple??ejevo eil?ra?tis „Pavasaris“ apra?o pavasario at?jim?. Pavasaris – ?venti?kas, jaunas, d?iugus, linksmas ?vaizdis. Tai siejama su gyvybini? j?g? pabudimu. Tai rei?kia ka?k? daugiau nei pavasar? – kaip sezon?. Gamta vaizduojama ne tik kaip fonas, kuriame vyksta ?mogaus gyvenimas ir veikla, bet ir kaip jo sielos dalis...
Skaitant ?? eil?ra?t? atsiranda d?iaugsmingo laukimo jausmas, laim?s nuojauta.
Visi laukiame pavasario. Nes po ilgos ir snieguotos ?iemos, po dideli? ?aln? malonu i?eiti ? kiem? ir ?kv?pti ?ilto v?jo kvapo bei pamatyti pirmuosius pavasario pauk??ius. Gerai, kai tirpsta sniegas ir teka upeliai. Paskutinis sniegas dar nesp?jo i?tirpti, o per pra?jusi? met? ?ol? ver?iasi jauna ?aluma. Ploni daigai siekia saul?. Netrukus viskas pasidengia ?aliu kilimu. Tuop? ir ber?? pumpurai i?brinksta, o ore tvyro subtilus lipni? lap? kvapas. Pama?u med?iai pasidengia subtilia ?aluma. Visa tai parodyta eil?ra?tyje

Sniegas jau tirpsta, upeliai teka,
Pro lang? dvelk? pavasario dvelksmas...
Lak?tingalos tuoj nu?vilps,
Ir mi?kas bus apsireng?s lapais!

Dangus pavasar? ry?kiai m?lynas. Saul? ?vie?ia ypatingai: ka?kaip ry?kiai, d?iugiai ir ?venti?kai. Kasdien darosi vis ?il?iau. Yra vilties, kad viskas bus gerai.

Gryna dangi?ka ?ydra,
Saul? tapo ?iltesn? ir ?viesesn?,
At?jo laikas piktoms p?goms ir audroms
Tai v?l dingo ilgam.

Noriu eiti gatve ir visiems ?ypsotis. Ne tik gamta puo?iasi ry?kiomis spalvomis. ?mon?s nusivelka ir ?iltus kailinius bei paltus. D?v?kite gra?ius ir eleganti?kus drabu?ius. Visi d?iaugiam?s at?jusiu pavasariu!

Ir mano ?irdis yra tokia stipri mano kr?tin?je
Beld?iasi, lyg ka?ko laukt?
Tarsi laim? laukia
Ir ?iema nu?m? mano r?pes?ius!

Eil?ra?tis sielai palieka ger?, d?iaugsming? ?sp?d?. Pra?au

Per?i?ra:

A. Ple??ejevo eil?ra??io „Pavasaris“ skaitymas.

Didaktinis pratimas „Kada tai atsitiks?

Tikslas: Supa?indinkite vaikus su A. Ple??ejevo eil?ra??iu „Pavasaris“. I?mokite ?vardyti met? laik? ?enklus.

1 dalis.

Pedagogas:

Vaikinai, pasakykite man, koks dabar met? laikas?

Vaikai:

Pavasaris!

Pedagogas:

Teisingai, vaikinai. Ry?kiau ?vie?ia saul?, i?tirpo sniegas, teka upeliai, i? „?ilt? kra?t?“ sugr??o migruojantys pauk??iai.

Nuostabus rus? poetas Aleksejus Nikolajevi?ius Ple??ejevas apie pavasario at?jim? ra?? taip:

Pavasaris.
Sniegas jau tirpsta, upeliai teka,
Pro lang? dvelk? pavasario dvelksmas...
Lak?tingalos tuoj nu?vilps,
Ir mi?kas bus apsireng?s lapais!

Gryna dangi?ka ?ydra,
Saul? tapo ?iltesn? ir ?viesesn?,
At?jo laikas piktoms p?goms ir audroms
Tai v?l dingo ilgam.

Pedagogas:

Ar jums patiko ?is eil?ra?tis? Dar kart? pasiklausykite, kaip gra?iai autorius apib?dina pavasario at?jim? (perskaitykite eil?ra?t?).

Pedagogas: Vaikinai, prisiminkime, kaip Aleksejus Nikolajevi?ius Ple??ejevas ra?? apie ruden?:

Ruduo.

At?jo ruduo
G?l?s nud?i?vo,
Ir jie atrodo li?dni
Pliki kr?mai.

Nuvysta ir pagelsta
?ol? pievose
Tai tik ?alia
?iema laukuose.

2 dalis.

Ant stal? prie?ais vaikus – kartonin? g?l? (pavasario simbolis) ir geltonas klevo lapas (rudens simbolis).

Pedagogas:

Vaikinai, pa?aiskime? Prie?ais jus yra g?l? ir lapas. A? pavadinsiu pavasario ar rudens ?enklus, o tu, jei a? pavadinau pavasario ?enkl?, parodyk man g?l?, o jei rudens, parodyk lap?.

?ol? ?aliuoja, saul? ?vie?ia... (pavasaris)

Pasidar? ?al?iau, g?l?s nud?i?vo... (ruduo)

Jau tirpsta sniegas, teka upeliai... (pavasaris)

Pievose ?ol? nuvysta ir pagelsta... (ruduo)

I? „?ilt? kra?t?“ pas mus atskrido pauk??iai... (pavasaris)

Pedagogas:

Koks tu puikus ?mogus! Gavome gra?i? pavasarin? g?li? piev? ir ry?kius rudeninius lapus!

3 dalis.

Lauko ?aidimas „Pauk??i? nameliai“.

Pedagogas:

Vaikinai, atskridus pavasariui vieni pirm?j? pas mus i? „?ilt? kra?t?“ atskrenda starkiai. Ir ?mon?s jiems gamina namelius pauk??iams (paveiksl?lyje parodykite stark? ir namel?).

Mes, vaikinai, per ilgai buvome su jumis! Pa?aiskime dar ?iek tiek. Visi i?eina pas mane (? ?aidim? aik?tel?).

?aidimo eiga.

?aidim? aik?tel?je yra i? anksto paruo?tos k?d?s su priklijuotais pauk??i? nameli? paveiksl?liais (vienu ma?iau nei vaikams).

Pedagogas:

J?s, vaikinai, b?site varn?nai, o ?ios j?s? k?dut?s bus pauk??i? nameliai.

B?gi, plakai sparnais ir dainuoji dain? „Chiv-chiv-chiv...“. Kai sakau „Eik namo!“, tu prib?gi prie k?d?i? ir atsis?di ant j?. Kai kurie vaikai lieka be pauk??i? namelio.

?aidimas ?aid?iamas tris kartus.

Baig?s ?aidim?, mokytojas pasistato kit? k?d?, tod?l k?d?i? ir vaik? yra vienodai.

Pedagogas:

Kokius gerus starkius padarei. U?imkite savo vietas.

Apatin? eilut?.

Pedagogas:

Vaikinai, ?iandien susipa?inome su A.N. eil?ra??iu. Pleshcheev „Pavasaris“ ir prisimin? A. N. eil?ra?t?. Ple??ejevas „Ruduo“. Mok?m?s atskirti pavasario ?enklus nuo rudens ?enkl?, ?aid?me ?dom? ?aidim?. Ar jums patiko ?iandienos pamoka?

J?s, vaikinai, esate puik?s! Puikus darbas! Plaukite rankomis!


Tema: metodologiniai patobulinimai, pristatymai ir pastabos

?i pamokos santrauka leid?ia vaikams ?siminti tekst? naudojant mnemonines lenteles (nuotraukas)...

A. PLESCHEJEVAO EIRA?TO „PAVASARIS“ SKAITYMAS. DAINAVIMAS

: pristatyti nauj? eil?ra?t?; i?mokti ?vardyti pavasario ?enklus, dainuoti jausmingai, i?rai?kingai, savaranki?kai; ugdyti poetin? ir muzikin? klaus?; ugdyti susidom?jim? menu...

Zinaida Michailovna Tolstopjatova
Edukacini? u?si?mim? kalbai lavinti santrauka „A. Ple??ejevo eil?ra??io „Sniegas jau tirpsta...“ ?siminimas naudojant mnemonin? lentel?

Abstraktus tiesiogin? edukacin? veikla

Tema: Mokantis mintinai eil?ra?t? A. Ple??ieva“Jau sniegas tirpsta» .

Am?ius: vyresnioji grup?

Kryptis: pa?intinis – kalb?jimas

Pagrindinis i?silavinimas regione: bendravimas

?vietimo integracija regionuose: "Pa?inimas", „Gro?in?s literat?ros skaitymas“, "Sauga", "Sveikata", "socializacija".

U?duotys:

?vietimo: Geb?jimo trumpai ?siminti formavimas eil?ra?tis, skaitykite j? nat?ralia intonacija, remiantis mnemoninis ?em?lapis.

Toliau mokykite vaikus atid?iai klausytis poetinio k?rinio, j? suprasti ir rai?kiai skaityti.

Stiprinkite pavasario ?enklus.

Vystantis: Steb?jimo ?g?d?i? ugdymas, d?mesys, atmintis.

?vietimo: ugdyti susidom?jim? gro?ine literat?ra apie gamt?.

Planuojamas rezultatas: Pasiekite ger? ?siminim? eil?ra??iai, naudojant modeliavimo technikos.

Metodai ir technikos: ?odinis, vaizdinis, praktinis, ?aidimai, muzikinis akompanimentas.

Vaizdin?s mokymosi priemon?s: molbertas, mnemoninis stalas, nuotraukos, vaizduojan?ios ankstyv? pavasar?, P. I. ?aikovskio garso ?ra?as "Met? laikai"

Vaik? organizavimas: 1, 2 dalys – laisvos, 3 – ratu, 4,5 – ant k?d?i? prie?ais molbert?.

Individualus darbas: Individualiai diferencijuotas po?i?ris ? mokinius, kai mintinai mokantis eil?ra?t?.

?odyno darbas: ilgai lauktas, ?ydras, pra?jo, protalnik, sniego valytuvas, ?iedadulk?s

Preliminarus darbas. Pokalbiai apie pavasar?, pavasario ?enkl? steb?jimas vaik?tant. I?silavinimas eil?ra??iai apie pavasar?, ?enklai apie pavasar?, pokalbiai ?ia tema.

Strukt?ra:1 – organizacinis momentas (m?sl?, 2- d/i , 3- fizin? minut? „Vesnyanka“, 4 - mintinai mokantis eil?ra?t?, 5 – pamokos rezultatas.

Pamokos eiga

1. Aukl?tojas: Vaikinai, noriu, kad atsp?tum?te m?sl?:

Sniego gni??t? tirpsta,

Pieva atgijo

Art?ja diena

Kada tai ?vyksta? (pavasaris).

Tiesa, pavasar?. Pavasaris – nuostabus ir nuostabus met? laikas, kai gamta bunda ir atgyja po ilgo miego. Nenuostabu, kad poetai vadina pavasar? "met? rytas". Ar laukiate pavasario? Pavasario lauk?me jau seniai, tai koks tai pavasaris? (Ilgai lauktas).

O dabar pra?au j?s? ?rodyti, kad pavasaris tikrai at?jo. I? si?lom? nuotrauk? jums reikia "rasti" pavasario ?enklai.

2. Didaktinis ?aidimas „Rasti pavasario ?enklus i? nuotrauk?“

(Vaikai randa paveiksl?lius su pavasario ?enklais, mokytojas pakabina juos ant lentos, o tada kiekvienas i? vaik? apie juos pasakoja).

Aukl?tojas: Kokie pavasario ?enklai pavaizduoti paveiksluose?

(Sniegas tirpsta, skaisciau ?vie?ia saul?, atsiranda varvekliai, atskrenda pauk??iai, teka upeliai, gyv?nai susilaukia k?diki?, ?ydi pirmosios g?l?s).

Kokius dar ankstyvo pavasario ?enklus pasteb?jote?

(Dienos ilg?ja, o naktys trump?ja, atskrenda pirmieji migruojantys pauk??iai, pu?ia ?iltas v?jas, pasidar? ?il?iau.)

Aukl?tojas: ?vardykite pavasario m?nesius (kovas, balandis, gegu??)

Aukl?tojas: ?mon?s kovo m?nes? vadina protalniku. Ar ?inote, kod?l jie tai vadina? (Vaik? atsakymai). Atitirp? lopai yra ten, kur i?tirpo sniego ir atsirado pirmosios ?em?s salos. Ant at?ildyt? lop? i? apa?ios sniego pasirodo pirmieji ?iedai. Kaip vadinasi pirmoji pavasario g?l?? (Vaik? atsakymai). Kod?l jis taip vadinamas? (Vaik? atsakymai). Ir ?mon?s jau seniai vadina baland?io ledlau??, sniego valytuvas. Kod?l? (Vaik? atsakymai). O gegu?? vadinama ?iedadulk?mis. Kod?l manote? (Vaik? atsakymai).

3. Fiziniai pratimai „Vesnyanka“

Saul?, saul?, auksinis dugnas!

Deginkite, deginkite ai?kiai, kad neu?gest?! (Jie vaik?to ratu.)

Sode b?go upelis, (Jie b?ga ratu.)

At?jo ?imtas bok?t?, (Mojuoja rankomis.)

Ir sniego pusnys tirpsta, tirpsta, (Jie prit?pia.)

Ir g?l?s auga. (Pakelkite rankas auk?tyn)

4. Mokantis mintinai eil?ra?t? A. Ple??ieva“Jau sniegas tirpsta» .

Klausyk eil?ra?tis A. Ple??ieva“Jau sniegas tirpsta» .

jau sniegas tirpsta, teka upeliai,

Pro lang? dvelk? pavasario dvelksmas.

Lak?tingalos tuoj nu?vilps

Ir mi?kas bus aprengtas lapais.

Gryna dangi?ka ?ydra,

Saul? tapo ?iltesn? ir ?viesesn?,

At?jo laikas piktoms p?goms ir audroms

Tai v?l dingo ilgam.

– Aukl?toja: Ar patiko eil?ra?tis? Kaip jis vadinasi ir kas yra autorius? Tai eil?ra?tis i?moksime mintinai ir pad?sime grei?iau prisiminti eil?ra?tis toks(mnemoninis stalas) .

Aukl?tojas: Kaip j?s suprantate ?od? ?ydra? (?viesiai m?lyna spalva). O ?odis – pra?jo? (i?laikyta)

Kas vyksta pavasar?? (Jau sniegas tirpsta, srautai veikia)

K? veiks lak?tingalos? (Lak?tingalos tuoj nu?vilps)

Ir mi?kas (apsireng?s lapija).

Kokia saul? pavasar?? (?il?iau ir ?viesiau)

Ar at?jo laikas piktoms p?goms ir audroms? (v?l seniai pra?jo)

Aukl?tojas: Skaitysiu dar kart? eil?ra?tis pagal mnemonin? lentel?, klausykis ir prisimink.

Skaitymas vaik? eil?ra??iai pagal mnemonin? lentel?.

5. Pamokos santrauka.

Kas labiausiai ?simin? ir patiko pamokoje? Pavadinkite autori? ir pavadinim? eil?ra??iai.

Sveiki vaikinai

Kas gali pasakyti, koki? sekcij? prad?jome mokytis paskutin?se pamokose?

Teisingai. ?iandien mes toliau kalb?sime apie pavasar?, apie gamtos rei?kinius, susijusius su ?io met? laiko prad?ia, ir susipa?insime su A. N. Ple??ejevo eil?ra??iu „Pavasaris“.

Pleshcheev Aleksejus Nikolajevi?ius (1825-1893) - poetas, prozininkas, dramaturgas ir literat?ros kritikas. Poetas vaikyst? praleido Ni?nij Novgorode. Jo motina Elena Aleksandrovna dalyvavo jo aukl?jime ir sugeb?jo suteikti s?nui ger? i?silavinim?. Aleksejus Nikolajevi?ius para?? gana daug k?rini? ne tik vaikams, bet ir suaugusiems)

Dabar skaitysiu jums ?io poeto eil?ra?t? „Pavasaris“. Pagalvokite, kokius garsus gird?jote klausydami ?io eil?ra??io (skaitydami mintinai)

Apie k? ?is eil?ra?tis?

Kokius garsus gird?jai?

Puiku, koks tu d?mesingas!

Pagalvokite, kas yra ?io eil?ra??io lyrinis herojus?

Kas padeda atskleisti pavasario ?vaizd??

Dabar atsiverskime vadov?lius 125 puslapyje.

Perskaitykite eil?ra?t? sau ir pa?ym?kite ?od?ius, kuri? ne?inote.

Buvo dvelksmas – p?sti

Azure - ?viesiai m?lyna spalva, m?lyna

pra?jo - pra?jo

Taip, i? ties?, nor?dami perteikti eil?ra??io nuotaik?, autoriai naudoja ypating? poetin? kalb?

Pasakyk man, kokia nuotaika ?iame eil?ra?tyje?

Gerai padaryta

Atkreipkite d?mes?, kuria kalbos dalimi poetas gal?jo parodyti skaitytojo jud?jim??

Kaip manote, kok? m?nes? poetas vaizduoja? Kas jums tai pad?jo?

Kaip suprasti eilut?: „Ir mi?kas bus apvilktas lapais!

Teisingai. O posakis: „gamtos atsinaujinimas“? Kas vyksta gamtoje ?iuo met? laiku?

Teisingai

Kas, anot poeto, labiau u? kitus m?gsta gamtos atsinaujinim??

K? pavasaris duoda ?mon?ms? Raskite atsakym? eil?ra?tyje

Perskait? ?? eil?ra?t? galime pasakyti, kokios nuotaikos autorius buvo, kai ra?? ?? eil?ra?t?? Ar poetas myli pavasar??

Sustabdykime ir pary?kinkime pagrindinius ?od?ius

Dabar skaitykite patys, ir j?s? nam? darbas bus i?mokti ?? eil?ra?t? mintinai. U?sira?ykime tai ? savo dienora??ius

Apibendrinkime ?ios dienos pamok?:

K? naujo i?mokote?

Kas tau patiko pamokoje?

Kas suk?l? sunkum??

Kaip sek?si pamokoje?

A?i? visiems u? pamok?, padar?me ger? darb?! Pamoka baigta

„Pavasaris“ Aleksejus Ple??ejevas

Sniegas jau tirpsta, upeliai teka,
Pro lang? dvelk? pavasario dvelksmas...
Lak?tingalos tuoj nu?vilps,
Ir mi?kas bus apsireng?s lapais!

Gryna dangi?ka ?ydra,
Saul? tapo ?iltesn? ir ?viesesn?,
At?jo laikas piktoms p?goms ir audroms
Tai v?l dingo ilgam.

Ir mano ?irdis tokia stipri mano kr?tin?je
Jis beld?iasi, lyg ka?ko laukt?
Tarsi laim? laukia
Ir ?iema nu?m? mano r?pes?ius!

Visi veidai atrodo linksmi.
"Pavasaris!" - skaitote kiekvienu ?vilgsniu;
Ir jis, kaip ?vent?, d?iaugiasi ja,
Kurio gyvenimas yra tik tri?sas ir li?desys.

Ta?iau ?aismingi vaikai garsiai juokiasi
Ir ner?pestingi pauk??iai gieda
Jie man sako, kas yra labiausiai
Gamta m?gsta atsinaujinim?!

Ple??ejevo eil?ra??io „Pavasaris“ analiz?

Pavasario ?vaizdis rus? literat?roje yra glaud?iai susij?s su gamtos atsinaujinimu ir nuostabia jos transformacija. ?i tema jaudino ne vien? poet?, kurie nenustojo steb?tis, kaip i?mintingai sutvarkytas m?s? pasaulis ir kiek daug d?iaugsming? atradim? jis gali suteikti tiems, kurie moka matyti ir pajusti gro??. Daugelis poet? turi eil?ra??i?, skirt? pirmiesiems saul?s spinduliams, tirpstan?iam sniegui ir ve?liai jaunai ?olei. Ta?iau garsiausiu i? j? pagr?stai laikomas Aleksejaus Ple??ejevo k?rinys „Pavasaris“, para?ytas 1872 m.

Pirmajame ?io eil?ra??io posmelyje jau?iami subtil?s, bet negr??tami gamtos poky?iai. Suspaustas ir pajuod?s sniegas virsta linksmais upeliais, o autor? i?rei?kia vilt?, kad „greitai pra?vilps lak?tingalos, o mi?kas pasidengs lapais“. Giedr? m?lyn? dang? ir ry?ki? saul? poetas sieja ne tik su art?jan?iu pavasariu, bet ir nurodo, kad „pikt?j? p?g? ir audr? metas jau seniai jau pra?jo“. Ir tai sukelia tikros laim?s jausm? autoriaus sieloje, jo ?irdis plaka stipriau „tarsi ka?ko laukdama“. Kartu su ?iema, pasak Ple??ejevo, i?nyksta r?pes?iai ir sielvartai. Nors laukia gana sunkus lauko darb? laikotarpis, „vis? veidai atrodo linksmi“. Juk pavasaris atne?a ne tik nauj? poj??i?, bet ir geriausio vil?i? tiems, „kuri? gyvenimas – tik sunkus darbas ir sielvartas“. Tokiais ?mon?mis Ple??ejevas turi omenyje valstie?ius, kuriems pavasaris suteikia galimyb? pakloti asmenin?s gerov?s pamatus ir pasir?pinti geru derliumi. Tod?l ?mon?s nekantriai ir su d?iaugsmu laukia s?jos prad?ios.

Prie?ingai ni?riai ?iemai ir ?iltam pavasariui, Ple??ejevas pa?ymi, kad gyvenimas pagal gamtos d?snius yra nat?ralus ir pagr?stas. Tod?l netur?tum?te j? nepaisyti, kad neatimtum?te i? sav?s galimyb?s b?ti harmonijoje su aplinkiniu pasauliu. B?tent ?i? harmonij?, autor?s pasteb?jimais, ypa? stipriai pajunta vaikai ir pauk??iai, kurie su malonumu reaguoja ? tai, kaip viskas aplinkui kei?iasi, o ?is naujumo jausmas suteikia j?g? gyventi, svajoti, tik?ti ir siekti geriausia.

Kiekviena eil?ra??io „Pavasaris“ eilut? alsuoja ?iluma, nuo?ird?ia laime ir ramybe. Aleksejus Ple??ejevas meistri?kai sugeb?jo perteikti ?iuos poj??ius ir sukurti holistin? besikei?ian?io pasaulio vaizd?, kuriame svarbu kiekviena smulkmena, nesvarbu, ar tai b?t? „ner?pesting? pauk??i? giesm?“, ar „skambantis ?aisming? vaik? juokas“. Ir b?tent ?ios smulkmenos, ? kurias daugelis nekreipiame d?mesio kasdienyb?je, leid?ia visapusi?kai patirti, koks patrauklus gali b?ti gyvenimas, jei sugebi ?vertinti tai, k? jis duoda kiekvienam ?mogui.