Pokalbis patiekal? tema. ?aidimo situacija „Kas yra krep?yje? ?aidimas "Kur gyvena produktai?"
tamara kariet?
Integruota pamoka vyresnioji grup?"Ind? pasaulis"
Tema: "Pasaulis indai» .
Tikslas: I?pl?skite vaik? id?jas apie indai.
U?duotys: Suformuoti geb?jim? derinti objektus pagal bendrus po?ymius.
I?mokite vartoti ?od?ius, ?ymin?ius gamybos med?iag?
tema (mediena, stiklas, gele?is ir kt.)
Ugdykite ai?kinamuosius, ri?lios kalbos ?g?d?ius.
?tvirtinti galimyb? papuo?ti gamin? Gorodetskaya elementais
tapyba. Ugdykite fantazij?, vaizduot?.
?ranga: skaidr?s su vaizdais indai, paveiksl?liai i? pasakos "Fedorino sielvartas",
D / ?aidimas: "Kam tarnausime?", daiktai indai i? skirtingos med?iagos
nuotraukos i? indai papuo?tas Gorodeco paveikslu, garso ?ra?u
(muzika sielai).
Dalomoji med?iaga: kortel?s "?vair?s stalo reikmenys» , padalintos nuotraukos
"surinkti vis?", plakatai „geometrin?s fig?ros transformacija
? tem? indai", ruo?inys da?ymui, paprastas pie?tukas,
da?ymo ?ranga.
Metodin?s technikos: Vizualinis, ?odinis, praktinis.
Pamokos eiga:
Vaikai ?eina grup?, tapkite aplink stal?, ant kurio yra daikt? indai u?dengtas servet?le.
?aisti - Vaikinai, dabar a? jums m?sli? u?minsiu, o kas atsp?s, i?mes jas i? apa?ios
servet?l?s atsp?ti.
1 Ar i? kar?to ?ulinio vanduo teka per nos?? (virdulys)
2 Mes ne patys valgome, o maitiname ?mones? (?auk?tai)
3 P?pu, puku, puku, nebenoriu kepti.
Dangtis garsiai suskamb?s, kvies visus prie stalo? (keptuv?)
4 Ar mes pagaminti i? stiklo, tiekiame vandeniui, sultims, pienui? (akiniai)
5 A? visada stoviu po puodeliu, neleid?iu arbatai i?silieti? (l?k?t?)
?aisti – Ar galite pasakyti, kaip vienu ?od?iu pavadinti visus ?iuos objektus? (stalo reikmenys) ?iandien mes
Pakalb?kim apie indai.
(vaikai s?di ant kilimo prie?ais ekran?)
?aisti (rodo skaidres) – Stalo reikmenys yra maisto ruo?imui ar patiekimui skirti daiktai.
Patiekalai b?na:
1 Virtuv? - kurioje gaminamas maistas, su juo susitinkame kasdien virtuv?je.
?vardink k? matote paveiksl?lyje? (atsakymai vaikai: keptuv?, puodas,
mantnica, ketus, kau?as ir kt.)
2 valgykla indai, i? kuri? galima valgyti, tai yra vienas stalo reikmenys, kur? matome vakarien?s metu
stalo. K? matote paveiksl?lyje? (atsakymai vaikai: turenas, gili l?k?t?,
ma?a l?k?t?, salot? dubuo ir kt.)
3 arbatos kambarys stalo reikmenys- ? j? ?eina arbatos, kavos servizas. vardas
arbatos kambario daiktai indai? (atsakymai vaikai: arbatinukas, kavos puodas, l?k?t?, puodelis ir kt.)
?aisti – O kad b?t? ?tvirtinta tai, k? ma?iau ir gird?jau, si?lau pa?aisti ?aidimas:
"?vair?s stalo reikmenys»
(vaikai s?di prie stal?)
Paimkite kortel? su nuotrauka indai. Vir?utinis de?inysis kortel?s kampas
yra spinta su lentynomis kur pasidesi indai. Ant spintel?s
i?spausdinama konkreti raid?. Pasakykite pirm?j? ?od?io raid? "valgykla"?
(vaikai pavadina raid? "NUO"). Taigi j?s dedate ? ?ios spintel?s lentynas
valgomasis indai braukdami rodykl? nuo elemento indai spintelei. Jei ant spintos
chike spausdinta raid? "?"- Taigi ?ia tu pastatyk virtuv? indai, o jei lai?kas
"H"- rei?kia arbat? indai.
(vaikai atlieka u?duot?, po kurios mokytojas klausia 2-3 vaik? daikt? pavadinim? indai, kur? jie ?d?jo ? tam tikr? spintel?)
(paskelb? Fedoros nuotrauk?)
?aisti - O, vaikinai, kas tai yra? (vaik? atsakymai). Teisingai, tai Fiodoro mo?iut? i? pasakos
K. ?ukovskis "Fedorino sielvartas". Vaikinai, koks sielvartas nutiko Fedorai? (atsakymai)
Kod?l indai pab?go? (atsakymai). Ate stalo reikmenys b?go per mi?kus ir per pelkes,
visa tai buvo ?skilusi, o dalis sumu?ta. Gal pabandysime suklijuoti, ir
tada mes tiksliai ?inosime, k? indai pab?go nuo Fedoros.
(vaikai paima vokus su i?skaidytomis nuotraukomis ir renka vaizd?)
?aisti - Puiku, dabar papasakok, k? padarei?
(vaik? atsakymai, pavyzdys: - Tai keptuv?, joje galima kepti kotletus, ?uv?.
Tai puodas, jame galima virti sriub?, kompot?.
Tai yra puodelis, i? jo galite gerti arbat?, kav?.)
?aisti Vaikinai, ar pavargote? Na, tada tyliai atsik?l?me, kartu i?eisime ant kilimo
ir prad?sime ap?ilim?:
?ia yra didelis Stiklinis arbatinukas,
Labai svarbus kaip vir?ininkas.
?ia yra porcelianiniai puodeliai,
Labai trapus, varg?as.
?ia yra porcelianin?s l?k?t?s,
Tik belskite, jie sulau?ys.
?ia yra plastikinis pad?klas
Jis atne?? mums ind?.
(vaikai s?di ant kilimo ir r??iuoja daiktus indai)
?aisti - Pasakyk, i? kokios med?iagos jis pagamintas Fedoros patiekalai? Jei ?auk?tas pagamintas
pagamintas i? med?io, kas tai? (medinis).
(vyko D / ?aidimas "Kas i? ko?")
?aisti - Ar galima naudoti popieri? indai? Kod?l? (vaik? samprotavimai).
Jei Fedora buvo tvarkinga, sekite j? indai, kas tada b?t?
?vyko? (vaik? samprotavimai). Ir nuo tav?s namuose indai neb?ga? Pasakyk man
kaip tu ja r?piniesi? (vaik? pasakojimai). Kas nutiko Fedorai pabaigoje
pasakos? Pakartokime ?od?ius Fedora:
„Nedarysiu, nedarysiu ??eisti indus,
A? padarysiu, a? padarysiu patiekalai ir meil? bei pagarba!»
?aisti - Vaikinai, ar j?s visa tai pasteb?jote stalo reikmenys turi specifin? form??
Pa?i?r?kite, kas yra ?iuose plakatuose? I?vardink fig?ras? (vaikai skambina
geometrines fig?ras: apskritimas, kvadratas, ovalas, sta?iakampis, trapecija). tegul
paverskime ?ias fig?ras daiktais indai?
(vaikai prie 3-4 ?moni? grup?s, atsis?sti prie stal? ir u?baigti detales indai,
papasakok apie tai, kas atsitiko, ir ?vardink r??is indai: virtuv?, valgomasis arba
?aisti - (yra ekranas)– Koks daikto pavadinimas? indai? kur? pilame cukr??
(vaik? atsakymai baigti pasi?lymas: Cukrus supilamas ? cukraus duben?)
(vyko D / ?aidimas: "Kam tarnausime?". Skaidr?s: mel??ja, aliejin?, silk?,
druskos purtykl?, duonos d??ut?, arbatinukas, saldaini? dubuo ir kt.)
?aisti - Vaikinai, i? kurios patiekalus valgyti maloniau? (vaik? atsakymai). ? indai buvo
gra?us, j? pie?ia amatininkai – amatininkai. Neseniai susipa?inome
Gorodetso tapyba. Prisiminti ir ?vardinti Gorodeco paveikslo elementus?
(vaik? atsakymai : pumpuras, rozanas, kupavka). Dabar pavirsime meistrais ir
papuo?ti Gorodeco paveikslu, indu. Ant stal? turite ruo?ini?, pasirinkite
ir papuo?ti.
(vaikai pie?ia patiekalo ruo?im?).
?aisti - Na, mes turime gra?i? stalo reikmenys tapyti meistr?.
(tema tikslinama pamokos)
?aisti – Apie k? ?iandien kalb?jome? pamoka?
? kokias r??is skirstoma stalo reikmenys?
Kod?l jums reikia virtuv?s stalo reikmenys?
Kas ?traukta ? valgom?j? indai?
K? daryti jums patiko labiausiai pamoka?
Visos u?duotys buvo lengvos ar ne?
D?koju visiems u? gerus, teisingus atsakymus ir u? gra?ius darbus.
Tema: "Tokie skirtingi patiekalai."
Programos turinys:
Toliau pl?sti id?jas apie ?mogaus sukurto pasaulio objektus;
I?mokyti vaikus nustatyti ind? paskirt?, pataisyti ir patikslinti patiekal? pavadinimus;
Patikslinti apibendrinan?i? „patiekal?“ s?vok?. Formuoti geb?jim? atskirti ir pavadinti indus: virtuv?s, valgomojo, arbatos;
?tvirtinti ?inias apie med?iag?, i? kurios gaminami indai;
Lavinti m?stym?, vaizduot?;
Ugdykite pagarb? patiekalams.
Parsisi?sti:
Per?i?ra:
Pamokos vyresni?j? grup?je santrauka
Edukacin? sritis:"?inios".
Tema : "Tokie skirtingi patiekalai."
Programos turinys:
Toliau pl?sti id?jas apie ?mogaus sukurto pasaulio objektus;
I?mokyti vaikus nustatyti ind? paskirt?, pataisyti ir patikslinti patiekal? pavadinimus;
Patikslinti apibendrinan?i? „patiekal?“ s?vok?. Formuoti geb?jim? atskirti ir pavadinti indus: virtuv?s, valgomojo, arbatos;
?tvirtinti ?inias apie med?iag?, i? kurios gaminami indai;
Lavinti m?stym?, vaizduot?;
Ugdykite pagarb? patiekalams.
Tikslai:
?tvirtinti vaik? ?inias apie ?iuolaikinius ir senovinius patiekalus;
?tvirtinti ?inias apie ?vairi? tip? indai, jo paskirtis;
Leksin?s ir gramatin?s strukt?ros bei nuoseklios kalbos formavimas;
Ugdykite suvokim?, d?mes?, atmint?, m?stym?, vaizduot?;
Ugdykite pagarb? patiekalams.
U?duotys:
Aktyvinti ?odyn? tema „Patiekalai“, sinonim? ?odyn?, skatinti praktikuoti ?od?i? daryb?;
Tobulinti kalbos gramatin? strukt?r?, geb?jim? derinti b?dvard?ius lytimi, skai?iumi, did?i?ja raide;
Suaktyvinti protin? veikla i?mokti ?minti m?sles ir spr?sti problemines situacijas.
?odyno darbas:kiaurasamtis, samovaras, gele?is, medinis, stiklinis, blizgus, skaidrus.
parengiamieji darbai:
- Ekskursija po virtuv? dar?elis;
- Skaitymas gro?in? literat?ra: "Mus? - Tsokotuha", "Fedorino sielvartas" K.I. Chukovsky, B. Grimm „Puodas ko??s“, R.Sc. „Lap? ir gerv?“;
- M?sli? apie patiekalus sp?jimas;
- Iliustracij? su ?vairi? patiekal? vaizdais tyrimas;
- Didaktiniai ?aidimai tema „Patiekalai“.
?ranga: ind? komplektai - virtuv?, arbata, valgomasis; Maistas.
Pamokos eiga
Vaikai stovi puslankiu aplink stal? su indais.
Fedora patenka ? verkian?i? grup? ir ie?ko savo ind?. Pamat?s vaikus, jis klausia:
Fedora:
I? kur j?s vaikai?
Vaikai:
I? dar?elio. Ir kas tu esi?
Fedora:
Ir a? esu Fiodoro mo?iut?. Man labai skaudu, nuo man?s pab?go indai: pakeliui nub?go puodas, ?akut?s, puodeliai, l?k?t?s ir ?auk?tai. Visi indai nub?go, o be j? jau?iuosi blogai.
Pedagogas:
Prisiminkime K.I.?ukovskio pasak? „Fedorino sielvartas“. Pasakyk man, kod?l indai pab?go nuo Fedoros? Pa?velkite ? sudau?ytus Fedoros indus. Ko tr?ksta puodeliui, puodui, arbatinukui?
(Mokytoja rodo sul??usi? ind? nuotraukas).
"Taur? be ... (ranken?)."
"Pan be... (dangtis)."
"Arbatinukas be... (snapelis)."
1) Ar patogu naudoti puodel? be rankenos? Kod?l? Kod?l puodeliai turi ranken?? Kokie kiti virtuv?s reikmenys turi ranken?l??(Prie keptuv?s, prie puodo, prie virdulio, prie pieno ?so?io, prie kavos puodo).Kod?l ?iems daiktams reikalingos rankenos?
2) Kod?l puodui reikia dang?io? Ant koki? dar daikt? mat?te dangtelius?
3) Ar galima virdul? naudoti be snapelio? Kod?l? Kokie kiti daiktai turi snapelius?(Prie laistytuvo, prie kavos puoduko, pas pien?j?).Kam skirta nosis?
Kod?l patiekalai gr??o ? Fedor?? Kas b?t? nutik?, jei indai neb?t? gr??? namo? Kaip Fedora prad?jo r?pintis savo indais?(Muilas, ?varus, apipiltas verdan?iu vandeniu, nuplautas, neplautas...)
O j?s, mano varg??s na?lait?s,
Lygintuvai ir keptuv?s yra mano!
Eini namo, nesipraus?s,
A? tave nuplausiu vandeniu.
A? tave nu?lifuosiu
A? tave u?plikysiu verdan?iu vandeniu,
Ir v?l padarysi
Kaip saul?, ?viesk
Ir i?ne?iu ne?varius tarakonus,
Pr?sus ir vorus auginsiu!
Ilgas, ilgas bu?inys
Ir ji juos glamon?jo
Laistyti, nuplauti.
Ji juos i?skalavo.
Nedarysiu, nedarysiu
??eidin?ju patiekalus.
I?plausiu, i?plausiu
Ir meil? ir pagarba!
(K. ?ukovskis)
Pedagogas:
Vaikinai, kas yra patiekalai? Kas pasakys?
Vaikai:
Indai yra daiktai, kuriuos ?mogus naudoja ruo?damas ir valgydamas maist?, taip pat naudoja maist? laikyti.
Pedagogas:
Vaikinai, kas i?rado indus?
Vaikai:
Indus i?rado senov?s ?mon?s, i? prad?i? jie buvo pagaminti i? akmens. Ta?iau j? naudoti buvo nepatogu: jis buvo sunkus. Tada vyras sugalvojo medinius indus – buvo lengviau, patogiau ir gra?iau. ?iais laikais ?mon?s naudoja metal?, stikl?, porcelianiniai indai kuris ned??ta ir yra patogus naudoti.
Pedagogas:
Puiku, vaikinai, tiek j?s ?inote apie patiekalus.
Fedora:
Vaikinai, ar nety?ia ?inote, k? turiu daryti, kad gr???iau ? namus savo indus?
Vaikai:
Indus reikia myl?ti, gerbti, juos reikia i?plauti, i?valyti, nu?luostyti, pad?ti.
Fedora:
Brang?s vaikai, pad?k man j? surasti ir parsive?ti namo.
Pedagogas:
Ar vaikinai pad?s Fedorino Gory?
Vaikai:
Taip, mes pad?sime.
Fedora apsidairo, nueina prie stalo su indais ir d?iaugsmingai su?unka:
- O, ?ia mano patiekalai! A?i?, vaikinai, kad pad?jote man j? rasti. Dabar a? j? myl?siu, tvarkysiu, skalbsiu ir valysiu, niekada su ja nesiskirsiu, mano prasti indai.
Pedagogas:
Vaikinai, atsis?skime ant k?d?i? ir papasakokime Fedorai, k? ?inome apie indus.
Pedagogas:
Kokie indai skirti?
Vaikai:
Virtuv?, valgomasis, arbatos kambarys.
Pedagogas:
Ar galite ?vardyti virtuv?s reikmenis?
Vaikai:
Puodas, keptuv?, virdulys, kau?as, l?k?t?, samovaras.
Pedagogas:
I? ko galima pagaminti virtuv?s indai?
Vaikai:
I? ketaus, stiklo, keramikos, metalo.
Pedagogas:
Kaip tavo mamos juo naudojasi?
Vaikai:
Mama puode verda sriub?, ?el?, bar??ius, keptuv?je kepa bulves, kotletus, blynus ir kt.
Fedora:
Vaikinai, tarp mano patiekal? yra dar vienas ?domi tema indai. ?i?r?k(rodo kiaurasamt?):jo reikia dar?ov?ms jame plauti, galima ?mesti ir virt? makaron?, kad nutek?t? vanduo. Ar prisimeni, kaip vadinasi ?is patiekalas?
Vaikai:
Taip, kiaurasamtis.
Pedagogas:
Vaikinai, kaip vadinsis patiekalai, i? kuri? valgome?
Vaikai:
Valgykla – valgykla.
Fedora:
Kokius indus ?inote?
Vaikai:
Ma?a ir gili l?k?t?, ?akut?, ?auk?tas, peilis, salot? dubuo, silk?s dubuo, stiklas.
Fedora:
?tai keletas puiki? bi?iuli?, kiek j? pavadino stalo reikmenimis.
Pedagogas:
Vaikinai, pails?kime.
kamuolio ?aidimas
Mokytoja vadina ?od? pan, pan – vaikai paeiliui sako, kad joje galima virti. Vaikai s?di ant k?d?i?.
Pedagogas:
Vaikinai, pagalvokite ir pasakykite, kokius patiekalus jie valgo gerdami arbat??
Vaikai:
Arbatos indai.
Pedagogas:
Kokius ?inote arbatos indus?
Vaikai:
L?k?t?, samovaras, virdulys, arbatinis ?auk?telis, arbatinukas, cukrin?.
Pedagogas:
I? ko galima pasigaminti arbatos ir stalo reikmen??
Vaikai:
I? stiklo, molio, plastiko, fajanso ir med?io.
Pedagogas:
Kod?l stikliniai indai reikalauja kruop?taus tvarkymo?
Vaikai:
Stiklas yra labai trapus ir lengvai sulau?omas.
Fedora:
Taigi dabar patikrinsiu, i? kur ?inai, i? ko pagaminti indai?
Fedora rodo medinius ?auk?tus.I? ko pagaminti ?auk?tai?
Vaikai:
I? med?io.
Pedagogas:
Kaip galite pasakyti, kas jie yra?
Vaikai:
Medinis.
Fedora rodo savo ruo?tu.Porcelianinis puodelis?
Vaikai:
Porcelianinis puodelis.
Fedora:
Kri?tolinis stiklas?
Vaikai:
Kri?tolinis stiklas.
Fedora:
Molinis ?sotis?
Vaikai:
Molinis ?sotis.
Fedora:
Na, protingi ?mon?s, j?s? vaikai, jie visk? ?ino. Bet jie ?ino, kaip ?minti m?sles?
Pedagogas:
?inoma, jie gali.
Fedora:
Dabar patikrinsime(Fedora u?meta m?sles apie patiekalus).
Storas ?mogus vertas
akimbo statin?,
?nyp?timas ir virimas
Jis liepia visiems gerti arbat?.
(Samovaras)
P?pu, puku
Nebenoriu kaitintis.
Dangtis garsiai bar?k?jo.
"Gerk arbat?, vanduo u?vir?!"
(virdulys)
Ne?a vanden?
?tikti savininkui;
Gyvena su juo
Kol nukris.
(Puodelis)
neprieinamas i?vaizda
Stovi ver?lus,
O viduje, ?i?r?k
Gydykite viduje!
(Cukraus dubuo)
Jei a? tu??ias
A? nepamir?tu sav?s
Bet kai atne?u maisto
A? nepraeisiu pro burn?.
(?auk?tas)
Skyl? danguje
skyl? ?em?je,
Ir per vidur?
Ugnis ir vanduo.
(Samovaras)
Pedagogas:
Vaikinai, Fedora turi produkt? rinkin?, pad?kime jai sud?lioti juos ? tinkamus patiekalus.(Didaktinis ?aidimas „I?d?k indus“)
Pedagogas:
Kur d?sime duon??
Vaikai:
? kepykl?.
Pedagogas:
Alyva?
Vaikai:
Sviestiniame inde.
Pedagogas:
Kur galima d?ti salotas?
Vaikai: salot? dubenyje.
Pedagogas:
Pienas?
Vaikai:
Pienininkui.
Pedagogas:
Kur d?ti cukr??
Vaikai:
? cukraus duben?.
Pedagogas:
Kur d?ti drusk??
Vaikai:
Druskin?je
Pedagogas:
Kur d?sime pipirus?
Vaikai:
? s?ra??.
Pedagogas:
Kur galima d?ti saldaini??
Vaikai:
Saldaini? parduotuv?je.
Pedagogas:
? k? galima pilti sriub??
Vaikai:
? l?k?t?.
Pedagogas:
Vaikinai, kuo jie pila sriub? ? duben??
Vaikai:
Kau?as.
Pedagogas:
O kas man pasakys, kod?l kau?as turi toki? form??
Vaikai:
Ilga rankena, kad nesudegintum?te rankos pilant kar?ta sriuba. Ir gil? pagrind?, kad i? keptuv?s semt? sriub?.
Fedora:
O ir kokie geri bi?iuliai, visi ?ino ir i?mok? visk? daryti teisingai ir pri?i?r?ti indus.
Pedagogas:
Fiodoras ir m?s? vaikinai vis dar ?ino eil?ra??ius apie patiekalus.
poezijos skaitymas
Stalo reikmenys
?ia yra didelis stiklinis arbatinukas,
Labai svarbus kaip vir?ininkas.
?ia yra porcelianiniai puodeliai,
Labai trapus, varg?as.
?ia yra porcelianin?s l?k?t?s,
Tik belskite - jie sulau?ys.
?tai sidabriniai ?auk?tai
Galva ant plono stiebo.
?ia yra plastikinis pad?klas.
Jis atne?? mums indus.
(N.Ni??eva)
ko??s aparatas
Ma?a vir? ko??,
Ma?a visus pavai?ino ko?e.
Ma?a ?d?jo ko??s
Kat? - puodelyje,
Klaida - dubenyje,
O kat? – dideliame ?auk?te.
Dubenyje vi?toms, vi?toms
Ir par?eliai lovio.
Pa?m? visus indus
Visk? atidaviau trupiniams.
(N. Ni??eva)
Gin?as
Kai patiekalai gin?ijosi,
Kas yra svarbiausias pasaulyje.
„A? esu svarbesnis“, – visiems pasak? arbatinukas.
?ildu ?mon?ms arbat?.
„Ir be m?s? jie negali valgyti sriubos.
?auk?tas taip pat yra ?moni? draugas.
?tai keptuv?s atsakant ? juos:
– Negamink vakarien?s be m?s?!
Keptuv? su?nyp?t?:
„?tai k? a? nor?jau pasakyti.
A? kepu ?mon?ms kotletus,
Ir bulv?s bei omletai.
Sustabdykite ?? gin??
Nenaudingas pokalbis.
Mums reikia vis? ind?
Kiekvienas i? j? mums svarbus.
? sviestin? ind? pilame aliej?,
Supilkite drusk? ? druskos plaktuv?.
Dedame duon? ? duonos krep?el?,
Mes imame sriub? i? te?los.
Turime ir virdul? su arbata.
Mes nepasiilgome arbatos
Ir i? ry?kios cukraus dubens
Supilkite sald? cukr?.
Yra pienininkas su pienu
Ir kavinukas su apvadu.
Konditerijoje yra saldaini?
Ir Ma?ai, ir Svetai.
Daug ?vairi? ind?
Ir mums to reikia visur!
Mes gaminame ir valgome
Ir mes jame laikome maist?.
(A. Valasina)
Fedora:
A?i? vaikams u? poezij?. U? tai noriu pad?koti.
Fedora visiems vaikams dalina skan?stus.
Vaikai:
A?i? mo?iutei Fiodorai.
Fedora:
Turiu eiti tvarkyti namus, iki pasimatymo.
BA?KORTOSTANO RESPUBLIKOS SAVIVALDYB?S BIUD?ETO UGDYMO ?STAIGOS DAR?elis „SKAZKA“ prie? KRASNAYA GORKA SAVIVALDYB?S RAJONO NURIMANOVSKIO RAJONO
OOD santrauka
Integruota formavimo pamoka pilnas vaizdas taikos ir kalbos raida
vyresniojoje grup?je
Tema:„Kelion? ? patiekal? pasaul?“
Diriguoja: aukl?toja
Akhmetyanova F.S.
- 2016 –
Pagrindin? mokymo sritis: Kognityvin? raida.
Integracija edukacines sritis: kalbos raida; socialinis ir komunikacinis vystymasis.
Programos turinys:
Toliau pl?sti id?jas apie ?mogaus sukurto pasaulio objektus;
I?mokyti vaikus nustatyti ind? paskirt?, pataisyti ir patikslinti patiekal? pavadinimus;
Patikslinti apibendrinan?i? „patiekal?“ s?vok?. Formuoti geb?jim? atskirti ir pavadinti indus: virtuv?s, valgomojo, arbatos;
?tvirtinti ?inias apie med?iag?, i? kurios gaminami indai;
Lavinti m?stym?, vaizduot?;
Ugdykite pagarb? patiekalams.
parengiamieji darbai :
Ekskursija ? dar?elio virtuv?;
Gro?in?s literat?ros skaitymas: „Mus? – Tsokotuha“, „Fedorino sielvartas“ K.I. Chukovsky, B. Grimm „Puodas ko??s“, R.Sc. „Lap? ir gerv?“;
M?sli? apie patiekalus sp?jimas;
Iliustracij? su ?vairi? patiekal? vaizdais tyrimas;
Didaktiniai ?aidimai tema „Indai“.
?ranga: ind? komplektai - virtuv?, arbata, valgomasis; Maistas.
Pamokos eiga:
Laiko organizavimas.
Bendravimo pratimas "Labas!" (ratu)
At?jome ?ia ryte
Su?ukime visi kartu: "Ura!"
Sveiki mano draugai,
Sveika saule ir ?eme!
Tai a? - ...... .. (vadina save vardu, ratu)!
Labas labas labas!
Pagrindin? pamokos dalis. (Vaikinai atsisuka ? ekran? ir tampa puslankiu).
Pedagogas: Vaikinai, ?iandien mes eisime keliauti viename labai ?domi ?alis. Ir pa?inti jos gyventojus.
Pedagogas: Kaip manote, ? kuri? ?al? mes va?iuosime? ?tai jums patarimas:
Esu ?mogaus sukurtas skambesys, nebijau vandens
A? tinkamas maistui, bet jei tu mane trenksi, kartais sulau?ysiu.
Pedagogas: Tai, ?inoma, DARBAS!
Pedagogas: Sponge ir Myltse bus m?s? gidai ? ?i? nuostabi? ?al?. (1 skaidr?)
1. Pokalbis su vaikais tema: „Patiekalai“.
Pedagogas: Vaikinai, kas yra patiekalai? Kas pasakys?
Vaikai: Indai yra daiktai, kuriuos ?mogus naudoja ruo?damas ir valgydamas maist?, taip pat naudoja maist? laikyti.
Pedagogas: Vaikinai, kas i?rado indus?
Vaikai: Patiekalus i?rado senov?s ?mon?s.
2. Pratimas „I?d?k indus ant stalo“. (Jie atsis?da prie stal?)
Pedagogas: O dabar sus?dame prie stal?. Pra?ome pa?i?r?ti ? ekran?. (2 skaidr?)
?tai keletas skirting? element?. J?s turite t? pat? pie?in? ant lap?. Reikia „judinti“ indus ant stalo. Nor?dami tai padaryti, braukite rodykl?mis nuo ind? iki stalo. (3 skaidr? – patikrinkite)
3. Pratimas „Susiskirstome ? grupes“.
Pedagogas: Taip, taip, vaikinai, bet ?i?r?k, m?s? draugai ka?kod?l gin?ijosi, Sponge sako, kad visus ?iuos patiekalus galima suskirstyti ? kai kurias grupes, bet muilas abejoja. ? kokias grupes, j?s? nuomone, galima suskirstyti. (Vaikams sunku atsakyti).
Pedagogas: Dabar Sponge jums pasakys, kokie indai yra pagal paskirt?.
Pedagogas: Indai pagal paskirt? yra arbatos, valgomojo, virtuv?s. ?arbatos reikmenys yra arbatinukas, puodeliai, l?k?t?s. (4 skaidr?)
? valgom?j? – l?k?tes, ?auk?tus, ?akutes, stiklines, indus, i? kuri? da?niausiai valgome. (5 skaidr?)
O ? virtuv? – keptuv?s, puodai. (6 skaidr?)
A? tau atsiversiu ma?a paslaptis, virdul? galima priskirti ir virtuv?s, ir arbatos reikmenims. Kod?l? Kas atsp?jo? Teisingai, nes arbatinuke galima i?sivirti arbatos ir tiesiog u?virti vanden?. ?tai m?s? stebuklingas arbatinukas.
Pedagogas: Vaikinai, muilas parodys jums nuotrauk?, o j?s atsakysite, kas ant jo pavaizduota ir kuriai grupei jis priklauso.
Kokie indai skirti?
(7,8,9,10 skaidr?s)
4. ?aidimas su kamuoliu „Pavadink patiekalus“.
Pedagogas: Kas yra indai? (medinis, stiklas, porcelianas ir kt.)
Indai skiriasi ne tik pagal paskirt?, bet ir i? kokios med?iagos yra pagaminti. ?aiskime ?aidim? ir ?vardinkime, kokie patiekalai yra, priklausomai nuo med?iagos.
Jei plok?t? pagaminta i? plastiko, tada ji (kokia) yra ...
Jei ?auk?tas pagamintas i? metalo, tada jis yra ....
Jei puodelis pagamintas i? porceliano, tai yra ....
Jei stiklas pagamintas i? stiklo, tai ...
Jei cukraus indas pagamintas i? stiklo, tai yra ....
Jei keptuv? keramikin?...
Jei keptuv? yra ketaus...
Jei kau?as pagamintas i? metalo, tai yra ... ir pan.
5. Susipa?inimas su med?iagos, i? kurios gaminami indai, ?enklais.
(Mokslin? veikla)
Mokytoja rodo ind? i? med?io, molio, stiklo, plastiko, metalo pavyzd?ius. Vaikai paima indus, nustato j? lengvum?, skaidrum?, lygum? ar ?iurk?tum?. Mokytojas si?lo, kad plastikas lengvi patiekalai, bet tu negali jame virti, jis i?tirps, metaliniai indai sunkus, jame galima virti, stikliniai indai trap?s, gali sprogti kar?tas maistas, moliniai indai sunkus, jame galite gaminti tik orkait?je.
Vaikai ap?i?rin?ja indus ir ?vardija med?iagos savyb?: stiklas skaidrus, ?altas, lygus, trapus, molis storas, nepermatomas, metalas sunkus, tvirtas, kietas ir kt.Dinamin? minut? – pratimas „Patiekalai“.
Labai svarbu kaip vir?ininkas!
I?p?sti pilvuk?; viena ranka ant dir?o yra rankena, kita sulenkta auk?tyn - snapelis
?ia yra porcelianiniai puodeliai
Atsis?skite, viena ranka prisiseg? dir??
?ia yra porcelianin?s l?k?t?s
Sukasi ratu ore
Tik belskite - jie sulau?ys!
Ploskite rankomis, trypkite kojomis
?tai sidabriniai ?auk?teliai!
Galva ant plonos kojos!
I?tiestos, rankos vir? galvos – u?darytos
?ia yra plastikinis pad?klas
Jis atne?? mums patiekal?!
Atsigulkite, i?sitieskite.
"Ketvirtasis yra nereikalingas". (Pristatymas)
U?duotis vaikams: suraskite papildom? element? si?lomoje eilut?je ir paai?kinkite pasirinkim?.
Puodas -duonos d??ut? - keptuv? - virdulys (maistas nevirtas duonos d??ut?je).
Puodelis - stiklas - puodelis -?akut? (?akut? ne gerti)
?auk?to ?ak?s peilis -puod? (puodas - ne stalo ?rankiai)
Virdulys - samovaras - puodelis -keptuv? (keptuv? - ne arbatos indai)
„Koks Fedoros sielvartas?
Pedagogas: Pasakyk man, pra?au, kaip tur??iau pri?i?r?ti indus?
Vaikai: I?plovus indus, juos reikia pad?ti ? spint?, ant lentyn?.glob?jas : Pasiklausykite trumpos pasakos i?traukos ir prisiminkite, kaip ji vadinasi. (Skaitome i?trauk? i? K.I. Chukovskio pasakos „Fedorino sielvartas“).
glob?jas : Kas tai para?? vaikinams? Kod?l ?ioje pasakoje patiekalai pab?go nuo Fedoros?
Pedagogas: O dabar i?moksime valyti indus vietomis. ?ia ant stalo yra daug patiekal?. Turime j? i?d?styti lentynose grup?mis: apatin?je lentynoje - virtuv?s reikmenys, antroje - valgomasis, tre?ioje lentynoje - arbata, vir?uje - stalo ?rankiai.
(Vienas vaikas i?eina ir padeda indus ? lentynas)
IV. Pamokos santrauka.
Pedagogas: Na, vaikinai! ?domuskelion?? (Atsakymai)
Pedagogas: Kai gr??ite namo, pad?kite mamai padengti stal?. Tik ?ia yra klausimas. Kokius patiekalus d?site ant stalo vakarienei? Arbatin?, virtuv? ar valgomasis?
Pedagogas: Kokius patiekalus dengsite prie arbatos?
Pedagogas: Kok? patiekal? naudosite, kad pad?tum?te mamai ruo?ti maist??
Pedagogas: O dabar kempin? ir muilas kvie?ia ?minti m?sles.
Sriuba, salotos, bulvi? ko??, kotletai
Visada patiekiama ... (l?k?t?)
Ir prie arbatos ir jogurto
Pakaitalas, mano drauge,... (Taur?)
Mano l?k?t?je pl?duriuoja valtis.
Siun?iu valt? su maistu ? burn?.
(?auk?tas)
Virdulio mergina
Turi dvi ausis
Verda Julijai ko??, sriub?.
Ir jos vardas... (Pan)
Bus skanus maistas
Su auksine pluta
Jei naudojate...
Teisingai, keptuv?!
Naudotos literat?ros s?ra?as.
N. Ni??eva., L. Gavri?eva: Nauji logopediniai giesm?s, miuziklas pir?t? gimnastika, lauko ?aidimai, 2012 m.
1 priedas. I?trauka i? K.I.?ukovskio k?rinio „Fedorino sielvartas“
Ir peiliai nuskub?jo gatve:
Ir keptuv? b?ga
Su?uko ? gele??:
"A? b?gu, b?gu, b?gu,
A? negaliu atsispirti!"
Gele?ies b?ga niurzg?ti,
Ir u? j? l?k?t?s, l?k?t?s -
Ring-la-la! Ring-la-la!
Skub?damas gatve -
Ring-la-la! Ring-la-la!
Ir u? jos ?ak?s
Stiklai ir buteliai
Puodeliai ir ?auk?tai
Jie ?okin?ja taku.
Sietas ?okin?ja per laukus,
Ir lovio pievose.
U? kastuvo ?luotos
?jo gatve.
Kirviai, kirviai
Taip jie rieda nuo kalno.
O?ka i?sigando
Ji i?pl?t? akis:
"K?? Kod?l?
A? nieko nesuprantu“.
2
Bet kaip juoda gele?in? koja
Ji b?go, pokeris pa?oko.
Ir peiliai nuskub?jo gatve:
„Ei, laikykis, laikykis, laikykis, laikykis!
Ir keptuv? b?ga
Su?uko ? gele??:
"A? b?gu, b?gu, b?gu,
A? negaliu atsispirti!"
Taigi virdulys b?ga paskui kavos puod?,
?neka, plepa, bar?ka...
Gele?ies b?ga niurzg?ti,
Per balas, per balas jie ?okin?ja.
Ir u? j? l?k?t?s, l?k?t?s -
Ring-la-la! Ring-la-la!
Skub?damas gatve -
Ring-la-la! Ring-la-la!
Ant akini? - dau?yti! - suklupti,
O akiniai – d??ta! – sul??o.
O keptuv? b?ga, tryk?ta, beld?iasi:
"Kur tu eini? kur? kur? kur? kur?"
Ir u? jos ?ak?s
Stiklai ir buteliai
Puodeliai ir ?auk?tai
Jie ?okin?ja taku.
Stalas i?krito pro lang?
Ir eik, eik, eik, eik...
Ir ant jo, ir ant jo,
Kaip jojimas ant ?irgo
Samovaras s?di
Ir ?aukia savo bendra?ygiams:
„Eik ?alin, b?k, i?sigelb?k!
Ir ? gele?in? vamzd?:
„B?, bu, bu! Boo Boo!
3
O u? j? palei tvor?
Mo?iut? Fiodor ?okin?ja:
„Oi oi! Oi oi!
Gr??k namo!"
Bet lodis atsak?:
"A? pykstu ant Fedoros!"
Ir pokeris pasak?:
– A? ne Fedoros tarnas!
Porcelianin? l?k?t?
Jie juokiasi i? Fedoros:
„Niekada mes, niekada
Negr??ime ?ia!"
Fedoros kat?s yra ?ia
Uodegos i?sip?tusios
Jie b?go visu grei?iu.
Nor?dami pasukti indus atgal:
„Ei, kvaili cimbolai,
Ko tu ?okini kaip vover?s?
Ar b?gate u? vart?
Su geltonsnukais ?virbliais?
?krisi ? griov?
J?s pask?site pelk?je.
Neik, palauk
Gr??k namo!"
Bet l?k?t?s susisuka, susisuka,
Ta?iau Fedora nesuteikiama:
„Geriau pasiklysime lauke,
Bet mes neisime ? Fedor?!
4
Pro ?al? prab?go vi?ta
Ir a? pama?iau indus:
„Kur-kur! Kur-kur!
is kur tu esi ir kur?
Ir patiekalai atsak?:
„Mums buvo blogai moteriai,
Ji m?s? nemyl?jo
Bila, ji mus sumu??,
Dulk?tas, par?k?s,
Ji mus su?lugd?!"
„Ko-ko-ko! Ko-ko-ko!
Gyvenimas tau nebuvo lengvas!"
- Taip, - pasak? varinis baseinas,
Pa?i?r?k ? mus:
Esame palau?ti, sumu?ti
Esame aplip? purvu.
Pa?i?r?k ? voni? -
Ir ten pamatysi varl?.
Pa?i?r?k ? voni? -
Ten knib?da tarakonai
?tai kod?l mes esame i? moters
B?ga kaip rup???
Ir vaik?tome per laukus
Per pelkes, per pievas,
Ir pas slampin?t? zamar?
Mes negr??ime!"
5
Ir jie b?go per mi?k?,
?uoliavome per kelmus ir nelygumus.
Ir varg?? moteris viena,
Ir ji verkia, ir verkia.
Moteris s?d?t? prie stalo,
Taip, stalas i??jo pro vartus.
Baba virt? kop?st? sriub?,
Eik ie?koti puodo!
Ir puodeli? neb?ra, ir stiklini?,
Liko tik tarakonai.
O, vargas Fedorai,
Vargas!
6
O patiekalai t?siasi ir t?siasi
Eina per laukus, per pelkes.
Ir virdulys su?nib?d?jo lygintuvui:
– Negaliu eiti toliau.
Ir l?k?t?s verk?:
– Ar ne geriau sugr??ti?
Ir lovio verk?:
"Deja, a? sulau?ytas, sulau?ytas!"
Bet patiekalas pasak?: „?i?r?k,
Kas ten u? nugaros?
Ir jie mato: u? j? i? tamsaus mi?ko
Fiodoras vaik?to ir klaid?ioja.
Bet jai nutiko stebuklas:
Fiodoras tapo ?velnesnis.
Tyliai seka juos
Ir dainuoja tyli? dain?:
„O j?s, mano varg?ai na?lai?iai,
Lygintuvai ir keptuv?s yra mano!
Eini namo, nesipraus?s,
A? tave nuplausiu vandeniu.
oskazkax.ru - oskazkax.ru
A? tave nu?lifuosiu
A? tave u?plikysiu verdan?iu vandeniu,
Ir v?l padarysi
Kaip saul?, ?viesk
Ir i?ne?iu ne?varius tarakonus,
Pr?sai ir vorai a? nuplausiu!
Ir uola pasak?:
– Man gaila Fiodoro.
Ir taur? pasak?:
– O, ji varg??!
Ir l?k?t?s pasak?:
"Tur?tume gr??ti!"
Ir lygintuvai pasak?:
"Mes nesame Fiodoro prie?ai!"
7
Ilgas, ilgas bu?inys
Ir ji juos glamon?jo
Laistyti, nuplauti.
Ji juos i?skalavo.
„Nedarysiu, nedarysiu
??eidin?ju patiekalus.
I?plausiu, i?plausiu
Ir meil? ir pagarba!
Potsas nusijuok?
Samovaras mirktel?jo:
„Na, Fedora, teb?nie taip
D?iaugiam?s gal?dami tau atleisti!
skrido,
skamb?jo
Taip, Fedorai tiesiai ? orkait?!
Jie prad?jo kepti, prad?jo kepti, -
Fedora tur?s blyn? ir pyrag?!
Ir ?luota, ir ?luota smagu -
?oko, ?aid?, ?lavo,
Ji nepaliko n? dulk?s su Fedora.
Ir l?k?t?s d?iaug?si:
Ring-la-la! Ring-la-la!
O jie ?oka ir juokiasi
Ring-la-la! Ring-la-la!
Ir ant baltos taburet?s
Taip ant i?siuvin?tos servet?l?s
Samovaras stovi
Kaip ugnis dega
Ir p?pso, ir ?i?ri ? moter?:
„Atleid?iu Fedorushkai,
Vai?inu sald?ia arbata.
Valgyk, valgyk, Fiodorai Jegorovna!
Olesija Lukjanova
Integruota pamoka vyresni?j? grup?je „Patiekalai“
U?duotys:
Patikslinti, pl?sti ir sisteminti vaik? ?inias apie patiekalus;
Suformuoti geb?jim? klasifikuoti indus pagal paskirt? (virtuv?, arbata, valgomasis, rasti pana?um? ir skirtum? i?oriniai ?enklai, pateikti ind? apibr??imus, atsi?velgiant ? med?iag?, i? kurios jie pagaminti;
Tobul?ti K?rybiniai ?g?d?iai vyresni ikimokyklinukai;
Ugdykite tikslumo jausm? ir pagarb? patiekalams.
Med?iagos ir ?ranga: pamokos turinio pristatymas Power Point formatu, ind? paveiksl?liai magnetin?je lentoje, plastikinis puodelis.
Dalomoji med?iaga: puodeliai ir spalvoti pie?tukai, i?kirpti i? balto popieriaus vaik? pogrupiui; apskritimai, i?kirpti i? balto popieriaus (l?k?tut?s, spalvoto popieriaus ruo?iniai, ?irkl?s, aliejin?s k?rybai ir klij? lazdel? 2 vaik? pogrupiams; kartono ruo?iniai puslankiu (servet?li? laikikliai, aliejiniai modeliavimui ir plastilinas 3 vaik? pogrupiams).
Pamokos eiga:
Mokytoja skaito i?trauk? i? K. I. Chukovskio „Fedorino sielvarto“, kurioje pasakojama, kaip nuo Fedoros b?ga indai.
Vaikinai, ar ?inote, i? kokio k?rinio yra ?i i?trauka? („Fedorino sielvartas“) skaidr? 2.
Prisimink pasak?, gerai padaryta! Sp?kite, apie k? ?iandien kalb?sime? (vaik? atsakymai).
Jame verdama sriuba ir ko??,
Ir keptos bulv?s.
Jie valgo ir geria i? jo
Ji nuplaunama ir apsaugota. (stalo reikmenys)
Mokytojas atidaro magnetin? lent?, ant kurios yra paveiksl?liai, vaizduojantys skirtingus patiekalus.
Vaikinai, pasakykite man, pra?au, kam mums reikia ind?? (i? jo valgo, gamina maist?, kaupia maist?).
indai didelis skai?ius. Viename verdama sriuba, kitame kepami kotletai, i? tre?io geriamas kompotas, su ketvirtu valgomi makaronai ir t.t.. Tod?l visi patiekalai skirstomi ? grupes, o kokios grup?s, vadinkim.
skaidr? 4
Ar galite i?vardyti, kas yra nuotraukoje? (L?k?t?s, puodeliai, arbatinukas, cukrin?). Kam mums reikalingi ?ie indai? (gerti arbatos). Taip, ir ?is indas vadinamas arbata. Pra?au pakartoti pavadinim? po man?s.
skaidr? 5
Pa?i?r?kite ? ?? paveiksl?l?. Kokius indus ?ia matai? (?akut?, ?auk?tas, peilis, druskin?, pipirin?, duonos d??ut?, l?k?t?s). Kam mums reikalingi visi ?ie indai? (vaik? atsakymai). Teisingai, ?ie indai yra m?s? pagalbininkai valgio metu. Jie yra ant m?s? stalo, tod?l ?iuos patiekalus vadiname valgomuoju.
Mokytojas pra?o vaik? pakartoti patiekal? grup?s pavadinim?.
skaidr? 6
Na, o dabar ?vardinkite patiekalus ?iame paveiksl?lyje? (keptuv?, kiaurasamtis, kau?as, puodas). Kam ?mogui reikalingas ?is patiekalas? (maistui ruo?ti). Teisingai, jis reikalingas virtuv?je gaminant maist?. ir vadink tai – virtuv?s reikmenimis. Pakartok, pra?au.
Vaikinai, patiekalai gaminami i? skirtingos med?iagos. Prie? milijonus met?, gerokai prie? m?s? dienas, primityv?s ?mon?s i? akmens gamino keramik?. Po kurio laiko ?mon?s i?moko gaminti indus i? med?io, i? molio. Dar v?liau jie prad?jo gaminti patiekalus i? taurieji metalai kaip auksas, sidabras, bronza. ?iais laikais indai gaminami i? stiklo, porceliano, keramikos, aliuminio, kri?tolo ir kit? med?iag?. ?i?r?k, rankose turiu plastikin? puodel?. Kas ji? (plastmasinis). Ta?iau ?is puodelis n?ra paprastas, jis yra stebuklingas. Kas turi savo rankose, tampa labai protingas ir gali atsakyti net labiausiai sunk?s klausimai. Patikrinkime? (Taip).
Vaikai grandine perduoda puodel? i? rank? ? rankas. Kas turi rankose, atsako ? aukl?tojos klausim?.
Porcelianin? l?k?t?
Stiklinis salot? dubuo
Ketaus keptuv?
plastikinis puodelis
Gele?inis puodelis
medinis ?auk?tas
Aliuminio puodas
Sidabrin? ?akut? ir kt.
Fizkultminutka.
Jie greitai atsistojo ir nusi?ypsojo.
Pasilenk?s, pasitemp?s.
Atsis?sk, atsistok
Atsis?sk, kelkis.
Ir jie nub?go vietoje.
?aidimas „Ketvirtasis papildymas“
U?duotis: pavadinkite papildom? ind? i? keturi? pateikt? ir paai?kinkite, kod?l jis nereikalingas.
7 skaidr? l?k?t?-druska-peilis-keptuv?
8 skaidr? virdulys-?akut?-cukraus dubuo-puodelis
9 skaidr? stiklinis puodelis - medinis puodelis - gele?inis puodelis - stiklinis puodelis
10 skaidr? stiklinis puodas - stiklinis arbatinukas - stiklinis puodelis - medinis ?auk?tas
Gerai padaryta vaikinai. Ir j?s atlikote ?i? u?duot?. Ar tu ?inai. kam skirtingi produktai ir indai yra skirti skirtingiems indams. Pavadinkime, kokie indai kam naudojami.
?aidimas "Kur gyvena produktai?"
Kur gyvena cukrus (cukraus dubenyje) skaidr? 11
Kur gyvena druska? (druskos plaktuv?je) skaidr? 12
Kur gyvena nafta? (sviestiniame inde) skaidr? 13
Kur gyvena pipirai? (s?ra?e) 14 skaidr?
Kur gyvena arbata? (arbatinuke) skaidr? 15
Kur gyvena kava? (kavos puodelyje) skaidr? 16
Kur silk? gyvena? (silk?je) 17 skaidr?
Kur gyvena saldainiai? (saldaini? d??ut?je) 18 skaidr?
Kur gyvena salotos? (salot? dubenyje) 19 skaidr?
Kur gyvena duona? (duonos d??ut?je) 20 skaidr?
Vaikinai, a? visi?kai pamir?au pasakyti. ?? ryt? a? pa?tu at?jo lai?kas nuo tos pa?ios mo?iut?s Fedoros. Ji turi b?d?! Indai jai buvo gr??inti. Taip, tik Fiodoras taip stropiai i?plov? ir tryn?, kad ant kai kuri? nusitryn? visas ra?tas. O dabar jie bjaur?s. Ji pra?o j?s? pagalbos. Pad?kime Fedorai, papuo?kime jos patiekalus ry?kiais pie?iniais, kad ji v?l tapt? gra?i? (Taip). Nor?dami tai padaryti, turite i?siskirstyti ir pasirinkti centr?, kuriame dirbsite. 1 centre taures reikia papuo?ti spalvotais pie?tukais. 2 centre - aplikacijomis papuo?kite l?k?tes spalvoto popieriaus ruo?ini? ir klij? pagalba. O 3 centre naudokite plastilin?, kad papuo?tum?te servet?li? laikiklius.
Pir?t? gimnastika.
Mergina Irinka sutvark? reikalus.
Mergait? Irinka pasak? l?lei:
"Servet?l?s turi b?ti servet?li? laikiklyje,
Aliejus turi b?ti alyvoje,
Duona turi b?ti duonos krep?elyje,
Na, o druska? – Na, ?inoma, druskin?je!
Vaikinai i?sirenka centr? ir kimba ? darb?. Tada su atliktais darbais jie susirenka ? apm?stym? rat?, kuriame apibendriname pamok?.
Apie k? mes ?iandien kalb?jome? Kas yra indai? (3 grup?s). Kaip reik?t? elgtis su indais, kad jie nepalikt? m?s?, kaip buvo su Fedora? (vaik? atsakymai).
Pabaigoje rengiame bendr? savo darb? parod?.
Programos turinys:
Stiprinti vaik? ?inias apie patiekalus. Moko ?vardyti ir skirti patiekalus, pagal plan? sudaryti apra?om?j? istorij?. Teisingai sudarykite sakinius. Visi?kai atsakykite ? klausimus. Ugdykite atmint?, d?mes?, smulki?j? motorik?. Ugdykite geb?jim? atid?iai klausytis apsakymai savo bendra?ygius ?ia tema. Nori pad?ti mamai (mo?iutei) virtuv?je.
?ranga: ?aisliniai indai, tikr? ind? daiktai, nuorod? schema apra?om?j? istorij? sudarymui „indai“, i?kirpti paveiksl?liai „indai“, puodeli?, skirt? ?e??liavimui, siluetai, skrynia, pie?tukai, pasakos persona?as Fedora (l?l?), K.I. portretas. ?ukovskis.
Pamokos eiga: Vaikinai, savo d??ut?je turiu m?sli?. Jie tikrai nori. kad gal?tum?te juos atsp?ti ir i?leisti m?s? grupei. Ar galime atsp?ti?
1. Turi kamien?, o ne drambl?
Jis nusilenkia taur?ms.
Virdulys
2. Mums tai b?tina,
Juk i? jo valgome maist?
gilus ir negilus
Jos vardas yra ……….
plok?tel?
3. M?s? virtuv?l?je
Jame verdame ko??,
Bulv?s, sultiniai,
Sriubos, makaronai
Puodas
4. Virtuv?je ji visada yra pagerbta
Ji kepa ir kepa
Negamink mums maisto
Virtuv?je be......
keptuv?s
5. Sukurta tik duonai,
Ji juo r?pinasi.
duonos d??ut?
6. Paimame j? u? rankos
I? jo geriame arbat? ir kav?.
puodelis
7. A? pats nevalgau
Ir a? maitinu ?mones.
?auk?tas
8. Pagaminta i? stiklo,
Skirta arbatai, sultims, pienui
akinius
9. Turi keturis dantis
Kiekviena diena pasirodo prie stalo,
Bet jis nieko nevalgo
?akut?
10. Nauji indai, ir viskas skyl?se
kiaurasamtis
Gerai padaryta, visos m?sl?s buvo ?mintos. . Vaikinai, kaip vienu ?od?iu pavadinti visus ?iuos objektus, apie kuriuos buvo visos mano m?sl?s? Teisingai, indai!
Prisiminkime, kokie yra patiekalai.
– Kaip vadinasi patiekalai, i? kuri? geriame arbat??
Arbatos indai.
I? ko mes valgome? Valgykla.
– Kaip vadinasi indai, kuriuose jie gamina maist?? Virtuv?s indai.
?tai keletas skirting? patiekal?.
Dabar klausykite eil?ra??io, kur? a? jums skaitysiu, jis vadinamas
– Kam skirti indai?
Jei neb?t? ind?
Mums b?t? buv? labai sunku.
Mes b?tume ?ia pat i? ?moni?
Pavirto laukiniais
Jie imdavo m?s? rankomis,
I?pl??? dantimis
Gerkite vanden? up?je
Arba purviname upelyje.
Laimei, visur padeda.
Turime ?vairi? patiekal?:
Ant jo deda maist?
Jie valgo ir geria i? jo.
Laikykite jame produktus:
S?ris ir sviestas, duona ir vaisiai...
Jis paruo?ia ?imtus patiekal? -
Virkite, kepkite ir kepkite!
Kokia ji pagalba!
Vaikinai, ar prisimenate pasak?, kurioje nuo ?eiminink?s pab?go visi patiekalai?
— Kaip tai vadinasi? Fedorino sielvartas.
Kas para?? ?i? pasak?? K.I. ?ukovskis
Kokias istorijas jis para???
Kod?l visi indai nub?go? Teisingai, nes ji nepri?i?r?jo savo ind?, j? neplov?. I?girsti o?im?, ka?kas atsid?sta. BET! ?tai ji ?iandien pas mus at?jo Fiodoras Jegorovna. (Mokytojas i?ne?a l?l? Fiodorui) Ir kol jos ?si?eid? Fiodoro indai pab?go, ji sul??o, l??o ? gabalus. Pad?kime Fedorai ir surinksime visus jos patiekalus. Uvas i?kirpo paveiksl?lius ant stal?. Surenki juos ir gauni vis? vaizd? – ka?kokius indus. Ir tada tu mums apie tai papasakosi.
?aidimas „Surinkite indus“
(Ugdyti geb?jimus analizuoti ir sintezuoti vaizduot?s m?stym?. Erdvinis suvokimas, vaizduot?, logika. Pratimas sudarant vis? vaizd? i? dali?))
Vaikai ?vardija savo surinkt? paveiksl?l?. A? surinkau puodel? (arbatinuk?...)
?auniai padirb?ta! Tiek ir surinkome ind?.
Dabar atid?iau pa?velkime ? j?s? nuotraukas ir palyginsime jas. J?s atsakysite ? mano klausimus.
Palyginkite ?aidim?.
Vaikai pakaitomis poromis, s?d?dami prie stal?, lygina.
1. Kuo skiriasi puodas nuo keptuv?s? (Keptuv? auk?ta ir su dviem rankenomis, o keptuv? ?ema, plati, turi vien? ranken?).
2. Kuo ?sotis skiriasi nuo butelio? (?sotis turi ranken?l?).
3. Kas valgoma i? gilios l?k?t?s? (Jie valgo kop?st? sriub?, bar??ius, sriub? i? gilios l?k?t?s).
4. Kas valgoma i? ma?os l?k?tut?s? (Valgykite i? nedidel?s l?k?tut?s .......).
5. Kuo skiriasi arbatinis ?auk?telis ir ?auk?tas? (?auk?telis trumpesnis ir ne toks gilus).
6. Kod?l ?auk?tas negali atlikti ?akut?s darbo? (?auk?tas neturi dant?, kaip ir ?akut?, ?auk?tas apvalus).
Ar jums patiko lyginti elementus? Pa?aiskime su tavimi dar kart?, ateik pas mane ?ia ant kilimo, stov?k ratu.
Vaikinai, ar prisimenate, kokius skirtingus patiekalus valg? Fedora? Papasakokime, kas yra patiekalai, i? ko jie pagaminti.
?aid?iamas ?aidimas su kamuoliu ratu, vaikai, paeiliui gav? kamuol?, atsako.
?aidimas „I? ko pagaminti indai?“.
(lavinti atmint?, d?mes?, kalb?, mank?tintis vartojant b?dvard?ius, lavinti kalbin? veikl?)
?auk?tas pagamintas i? med?io - medinis ...
Porcelianinis puodelis – porcelianinis…
Kri?tolin? vaza – kri?tolin?
Metalin? tarka - metalin?
Stiklinis grafinas – stiklas
Plastikinis tepalas -
Ketaus keptuv? -
Molinis dubuo -
Plieninis peilis -
O dabar visi vaikai virsta arbatinukais-grou?iais.
Fizkultminutka.
"A? esu r?stus arbatinukas"
Esu r?stus arbatinukas, b?d? k?l?jas, ?ioplys
?ingsniai vietoje
Savo pilv? atidengiu visiems
rankas ant dir?o
Baga?in?s pos?kiai
De?in? Kair?
Verdu arbat?, burbuliuoju ir ?aukiu:
ploja rankomis
„Ei, ?mon?s, a? noriu su jumis i?gerti arbatos.
?okin?ja vietoje
Vaikai kvie?iami sus?sti ant k?d?i?, stov?ti ?ia ant kilimo puslankiu. Vaikinai, prisimin?me, kokie yra skirtingi patiekalai. Kur laikomi indai? Virtuv?je. Ir tokiuose skirtingi indai saugoti ?vairius produktus.
?aidimas „Kiekvienas produktas savo patiekaluose“.
Pl?tra loginis m?stymas, atmintis. Ugdykite kalbos aktyvum?
?d?kite sviesto…
Suberti cukr?...
Supilkite pien?...
Druska yra...
Pipirai ?...
Duona buvo dedama ?...
Vaisius…
D?i?v?siai…
I?piltos sultys...
Silk? ?…
Saldainiai prie arbatos m?s?…
Na, o dabar laikas pad?ti mo?iutei Fedorai sutvarkyti indus virtuv?je ant lentyn?. Dabar a? jums pasakysiu, kaip tai padar? pati Fedora, o j?s pasakysite, ar tai teisinga, ar ne. Arba ji k? nors supainiojo.
?aidimas „Ketvirtasis papildymas“.
Ugdykite geb?jim? pary?kinti papildom? ?od?. Paai?kinkite savo pasirinkim?
Raskite papildom? element? ir paai?kinkite, kod?l jis nereikalingas. Ir taip, sakau.
Puodas, duonos d???, keptuv?, virdulys (duonos d??ut?je maistas nevirtas).
Puodelis, stiklin?, puodelis, ?akut? (?akut? neskirta gerti).
?auk?tas, ?akut?, peilis, puodas (keptuv? n?ra stalo ?rankiai).
Virdulys, samovaras, puodelis, keptuv? (keptuv? n?ra arbatos indai).
Dar?ovi? pjaustytuvas, mikseris, m?smal?, l?k?t? (valgo i? l?k?t?s).
?auniai padirb?ta! Sutvark?me indus, i?d?liojome ir visk? sustat?me ? savo vietas. Vaikinai, ar pasteb?jote, kad Fiodoras at?jo pas mus su kr?tine. Norisi ?inoti, pamatyti, kas slypi Fiodoro kr?tin?je. Mokytojas pakaitomis prie skrynios pakvie?ia 3-4 ?mones. Jie i?ima skrynios turin? ir kalba apie nm, apra?o naudodamiesi atskaitos schema. Mokytojas pradeda ?aidim? (pateikia ugdymo model?)
- patiekalo pavadinimas
- spalva
- forma
- dalys
- I? ko jis padarytas
- kaip naudoti
1. Tai ma?as puodelis, jis yra raudonas. Ji turi ranken?, dugn?, sienas. Jis pagamintas i? porceliano. I? jos geria arbat?.
2. plok?tel?
3. virdulys
4. keptuv?
5. ?auk?tas
Na, mes pa?velg?me ? Fedoros kr?tin? ir pad?jome jai plauti indus. Vaikinai, kaip baig?si „Fedorino sielvartas“? Taip, jai pasidar? geriau.
Nedarysiu, nedarysiu
??eid?iau indus
I?plausiu, i?plausiu
Ir meil? ir pagarba!
Kaip pad?ti mamai namuose?
Bet kokia staigmena, vaikinai, Fiodoras jums paruo??. ?i?r?k, tai puodeliai, jie i?liks tavo atmintyje. Bet pirmiausia padarykime juos gra?ius. I? kair?s ? de?in? arba i? vir?aus ? apa?i? paimsite pie?tuk? ir liuk? (pavyzdys atidengtas). Vaikai paima pie?tuk? ir dirba. Baigti darbai yra rodomi lentoje. Vaikai d?koja Fiodorui.