Изтегляне на технологична карта на руски език. Технологична карта на руски език. знания и поправка

Технологична карта на урока по руски език

ПРЕДМЕТНА ОБЛАСТ - руски език

ТИП УРОК: усвояване на нови знания

УЧИТЕЛ - Топчиева Ирина Викторовна, учител по руски език и литература, ВКК, МБОУ Митрофановская гимназия на Кантемировски общински район, Воронежска област

КЛАС - 6

ТЕМА: " Тайните на руските думи.

ЦЕЛ: организиране на среда за изучаване на нова лингвистична наука - "Етимология".

ЗАДАЧИ:

1. Образователни задачи, насочени към постигане на лични резултати:

Да се формира способност за самостоятелна познавателна дейност;

Установете връзка между целта на учебната дейност и нейния мотив;

Способността за самооценка въз основа на критерия за успех на образователните дейности;

Развитие на творческото мислене

2. Образователни задачи, насочени към постигане на мета-предметни резултати от обучението (регулаторни, комуникативни, когнитивни UUD):

Да може да определя и формулира целта в урока с помощта на учителя, да запазва целта и учебните цели;

Да могат да изразят мнението си въз основа на работата с материала, да направят необходимите корекции в действието след неговото завършване, въз основа на оценката си и отчитайки естеството на допуснатите грешки;

Формиране на способността да планират, координират, контролират и оценяват своите дейности;

Формиране на начални форми на когнитивна и личностна рефлексия.

Когнитивно UUD:

Навигирайте в системата си от знания;

Намерете отговори на въпроси, като използвате своя житейски опит и информация, получена в урока;

Развитие на мисловните операции: сравнение, сравнение, анализ, синтез и обобщение.

Комуникативен UUD:

Умейте да формулирате мислите си в устна реч, да слушате и разбирате речта на другите;

Формиране на способността за взаимодействие в статични двойки, групи.

3. Цели на обучението, насочени към постигане на резултати от обучението по предмета:

Формиране на способност за прилагане на придобитите теоретични знания в нестандартни ситуации и в нови практически условия

ТЕХНОЛОГИЯ:развитие на критичното мислене в уроците по руски език (работа в група, информация и комуникация)

ФОРМИ НА РАБОТА: групова работа, моделиране, съставяне на етимологично цвете "Какво е в твоето име?"

МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ:с история, география, логика, чужди езици, математика.

ОБОРУДВАНЕ:мултимедиен проектор (с високоговорители), “Етимологични речници” на М. Фасмер, раздавателен материал, видеоклип, аудиозапис “Ладушки”, цветна хартия, лепило

n\n

Етап на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

Сформиран UUD

Мотивация за активна учебна дейност

Организира възпроизвеждането на видео

Питане на въпроси:

Тихо….(преглед)

Какво мислиш?

За какво се отнася?

Знаете ли откъде идва името "видра" и какво означава?

Работа с епиграф:

Но как можем да знаем?

Всичко си има име – и звярът, и предметът.

Има много неща наоколо, но няма безименни ...

Езикът е едновременно стар и вечно нов!

И е толкова красиво

В необятното море - морето от думи -

Къпете се ежедневно!

А. Шибаев

Записване в тетрадка дата, класна работа

сърфиране

видео "Видра"

Отговарят на поставените въпроси.

Научете за сюжета на урока.

Обсъдете основната идея на епиграфа

лични:

Регулаторни:

проблем-

тизация

Формулиране на целта на урока

Предстои ни интересна работа: да разгадаем тайните на думите на руския език.

Поставяне на цели:

Запознайте се с новия раздел на езикознанието "Етимологичен речник",

научете се да правите етимологичен анализ на думи

Днес ще работят четири групи.

Група 1 "Фонетика"

Група 2 "Морфемика"

Група 3 "Словообразуване"

Група 4 "Граматика"

Всяка група излага хипотези за изход от проблемната ситуация.

лични:да се установи връзка между целта на учебната дейност и нейния мотив

Когнитивни:анализирайте обект с подбор на съществени характеристики, способност за сравняване и установяване на аналогии, способност за изграждане на разсъждения под формата на връзка от прости преценки за обект.

Регулаторни:поставяне на учебна задача въз основа на съотношението на вече известното и наученото и това, което все още не е известно

Актуализиране на знания и умения

Как се образуват тези думи? (думите са образувани по суфиксален начин, суф. -n-).

Но какво да кажем за думата ръка за ръка? Какво означава? Как се е възпитавало? Какво е значението на корена -pash-? Имаме ли думи, свързани с този корен в нашия език?

Децата работят по групи

Всяка група записва по една дума: самовар, дизелов локомотив, гмуркане, ръкопашен

Всяка група доказва своя отговор

Те са подобни по състав, като близнаци.

На всички тези въпроси може да отговори единствената наука - етимология.

Работа с "Етимологични речници"

Съобщение на ученик за произхода на думата "ръка за ръка"

лични:

да изразят положително отношение към процеса на познание, желанието да научат нови неща, да покажат внимание.

Регулаторни:

стремящи се към успех.

Напредък при разрешаване на проблема

Днес ще се включим с вас в търсене на истината! Предлагам да създадем детективска агенция "Поглед в корена".

Какво означава изразът в името на нашата агенция?

Изберете от предложените стойности тази, която отговаря на нашата тема.

Намери ги.

На фона на спокойна музика ученици

Групова работа с „Етимологични речници“

Групова работа

(Тройка думи: господар, притежавам, енория. Първоначалният корен е volod -, olo = la (млад-млад, студен-студен); в думата притежавам е представен същият вариант на корена и в допълнение първоначалното B се губи тук, както често се наблюдава в позицията след префикса около-, връщане-, обръщане, носене - конвой и т.н. В думата volost крайната съгласна D се промени в C в позицията преди - t ; срв.: сладко - сладост, падане - уста.)

„Да следваме“:

Запознаване с етимологични речници,

Изграждане на записи в тези речници. Каква информация носят?

„Намерете роднини“

Дадени са думи: блато, господар, мокър, космат, волост, лек, лакът, притежавам, разбирам се, страст. Сред тях има три думи, които се връщат към един и същ общ славянски корен.

лични:

когнитивен

Комуникативен:слушайте и чувайте другите

Динамична пауза

Аудиопауза "Добри неща ..."

Децата гледат, слушат и пляскат с ръце.

Етимологична информация за думата "банички"

лични:инсталация за здравословен начин на живот и прилагането му в класната стая.

когнитивен: търсене и подбор на необходимата информация, моделиране, анализ и синтез

Творческа лаборатория

„Как се казваш...“

Вашата съдба се влияе от името. Знаеш ли какво означава името ти?

Етимологията е верен помощник по този въпрос

Работа с речник

Съставяне на "Етимологично дърво"

лични:способността да се организирате, за да изпълните задачата

Представяне на продукта

образователна дейност. Резултат.

Представете резултатите от груповата работа

Децата в групи излизат до дъската и представят работата си убедително.

лични:способността да се организират за изпълнение на задачата, всеки ученик представя продукта от своята работа.

когнитивен: излагане на хипотези и тяхното обосноваване, изграждане на логическа верига от разсъждения, способност да аргументират своята гледна точка и да правят изводи.

Комуникативен:способност за пълно и точно изразяване на мислите, овладяване на монологични и диалогични форми на реч в съответствие с граматичните и синтактични норми на езика, говорене пред публика

Регулаторни:контрол под формата на сравняване на метода на действие и неговия резултат с даден стандарт с цел откриване на отклонения и разлики от стандарта, корекция на продукта

Отражение на учебната дейност

Учителят организира разбирането, насърчава учениците да разширят информационното поле.

Групи от ученици в хода на размисъл съставят синхрон на тема: "Етимология"

Децата обобщават урока заедно с учителя

лични:способността за самооценка въз основа на критерия за успех на образователните дейности.

Комуникативен: способността да се изразяват мислите с достатъчна пълнота и точност в съответствие със задачата и условията на общуване

Домашна работа

Варианти на задачите:

1. Етимология на думата "Воронеж"

2. Етимология на името (имена на членове на семейството)

3. Напишете миниатюрно есе за това какви открития сте направили за себе си днес

ТЕХНОЛОГИЧНА КАРТА НА УРОКА

организационна информация

Тип урок

Урок за систематизиране и обобщаване на знания и умения

Тема на урока

Обобщаване на знанията по темата: "Глагол"

Форма на урока

Урок - пътуване

Предмет

Руски език, EMC "Училище на Русия"

Клас

Чигусова М.В., начален учител.

Методическа информация

Педагогически задачи

Създайте условия за:

Формиране на способността за правилно писане на неударени лични окончания на глаголи;

Подобряване на способността за определяне на лицето, числото, спрежението на глаголите;

Развитие на умение за съставяне на изречения от думи, като се използват глаголи във формата на 2-ро и 3-то лице на сегашно време;

Повишаване на интереса към руския език, културата на образователната работа в класната стая

Планирани резултати по предмета

За да консолидирате знанията за глагола като част от речта, използвайте в речта.

Обобщете уменията:

Разглобете глагола по състав,

Извършете морфологичен анализ на глагола.

Обобщете знанията за правописа на глаголите, съставете изречения от думи, като използвате глаголи във формата на 2-ро и 3-то лице на сегашно време.

Метасубект UUD

Когнитивни:целенасочено слушайте учителя (съучениците), решавайки когнитивна задача; да извършва съпоставка, сравнение, класификация на изучаваните факти на езика по даден признак;

регулаторен:приемат и поддържат целта и учебната задача, съответстващи на етапа на обучение; разбира избраните насоки за действия при работа с учебен материал;

комуникативен:участват в диалога; слушайте и разбирайте другите, изразявайте своята гледна точка за събития, действия; защитавайте своята гледна точка, като спазвате правилата на речевия етикет

Лична
резултати

съзнателно се подготвят за уроци по руски език, изпълняват задачи, формулират свои собствени въпроси и задачи за съученици;

Необходима екипировка

Компютър, проектор; индивидуални разпределителни карти;

Организационна структура на урока

Етап на урока

Формовани начини
студентски дейности

Организация на началото на урока

    Поздравления

- Здравейте момчета. Ако денят започне с усмивка, тогава можете да се надявате, че ще мине добре. Нека си вършим работата с усмивка.

Всички се обръщат един към друг

Сега се усмихни.

Усмихни ми се, гост!

И заемете местата си

Слайд 2 (Слънцето се усмихва)

    Проверка на готовността за урока

Учениците отчитат готовност за урока.

Определение за самоорганизация ------

(Готов ли съм да слушам учителя, да възприема материала на урока).

Разбирайте и слушайте учителя.

Приеми
и запазете учебната задача.

Актуализация на знанията.

    Запознаване с героите на урока

Днешният урок е необичаен, урок-пътешествие. Няма да го дирижирам сам, ще имам помощници. Сега ще ви представя.

Слайд 3 (появяват се пътешественикът Даша и Пантофката)

Даша:

Здравейте момчета, казвам се Даша пътешественика, а това е моят приятел - Чехъл.

Мили деца,

Взехме книгите.

Предлагаме пътуване

Подобрете знанията си.

Учител:

Даша, къде отиваме днес?

2. Създаване на проблемна ситуация

Даша:

Изпратиха ни покана, но Чехъл се отнесе небрежно към него, някои от думите бяха развалени.

Учител:

Мисля, че можем да възстановим липсващите думи.

Слайд 5 (Момчета възстановете текста на поканата, вмъкнете липсващите думи)

Скъпи момчета!

Аз съм могъщ крал

голям град.

В моето кралство… има много теми.

към моята приказна страна. … задачи,

ти …при много интересно

и полезно за себе си.

Ще се видим приятели!

(Аз притежавам, живея, каня, правя, уча)

Какво означават тези думи?

(екшън)

На какви въпроси се отговаря? Коя част на речта са те?

Мислите ли, че можем без глаголи?

Каква роля играят глаголите в речта?

И така, глаголите придружават човек във всички сфери на дейност, обозначават действието на животински обекти, природни явления. Глаголът заема второ място в броя на думите след съществителните, поради което играе голяма роля в нашата реч.

И така, кой ни кани на гости? Кой е този могъщ цар? (глагол)

Слайд 6. (Въведение в краля Верб, който говори за своето притежание)

Запознайте се с героите в урока.

Разбиране на проблемна ситуация

Възстановете текст, вмъкнете липсващи думи

Отговори на въпросите

Те стигат до извода, че без глагол речта ни би била несъстоятелна

Запознайте се с новия герой на урока - Глаголът

Запознайте се с картата на пътуването

За актуализиране на личния житейски опит. Слушайте според целевата настройка. Приеми
и поддържайте учебната цел и задача. Допълване, пояснение на изразените становища по същество
получени
задачи

Тема съобщение
урок.

Определяне на темата и целите на урока

    Определяне на темата на урока

На каква част от речта ще бъде посветен нашият урок?
- Знаем толкова много за тази част от речта, че няма да ни е трудно да обобщим знанията. Опитайте се да назовете темата на урока.

Учителят отваря записа на дъската: „Обобщение по темата „Глагол“

Какво ще научим в урока за обобщение?

Ние ще построим нашия дом в кралството.

(Учителят поставя знак)

    Поставяне на цели на урока

Всички ли са готови за пътуване? А нашето мото е:

Орехът на знанието е твърд,

Но все пак.

Помогнете ни да го разбием

Девиз: "Искам да знам всичко!"

Какви са вашите очаквания за урока?

(- Изпълнете интересни задачи.

Научете ново.

Прегледайте всичко, което знаем за глагола.

Използвайте глаголи в речта

Глаголът е най-сложната част от речта на руския език. Днес ще внесем в системата знанията, които знаем, и ще консолидираме уменията си.

Определят темата на урока, задачите на урока, изразяват своите очаквания

Поставят образователна задача - да обобщят информация за глагола, да се научат да пишат глаголи с изучавания правопис

Помогнете да прикрепите знака "Глагол"

Повторете мотото

Приемете и запазете учебната цел и задача. Направете изводи. Съзнателно и доброволно изградете речево изявление в устна форма

Обобщаване и систематизиране на знанията

Занимания по групи, според избраните роли.

Работа с фразеологични единици

Работете по двойки.

1. Момент за калиграфия

Проспект "Калиграфия"

Даша:

Да посетим булевард "Чистописание"

Учител:

Нека запишем буквата, която е в заглавието на темата, тя обозначава съгласен, сдвоен, звучен звук. Това е буквата G.

Нека запишем мотото на урока по калиграфия

Искате да знаете всичко!

    Обобщаване на знанията за глагола в неопределена форма

Област Неопределена форма на глагола

Даша:

- Нека посетим квадратната неопределена форма на глагола.

Учител:

Назовете глаголите. Какво знаете за глаголите, които са неопределени.

Да проверим. Нека щракнем върху подсказката.

- Изпълнете задачата. Свържете крилатите изрази с подходящите глаголи в неопределена форма. Ще работим по групи. Харесвате ли състава на вашата група? Искате ли да се присъедините по различен начин?

Упражнение

Ник надолу пускам въздух

Върни си носа, за да се забъркваш

Удари нерв не забравяйте

Разбийте кофите, развълнувайте се

- Свържете съответните части със стрелка, работейки с карти

Коя група е готова да отговори?

За да проверите, щракнете върху пастелите.

Момчета, къщата ни продължава да се строи.

Н.Ф. Какво да правя?

Какво да правя?

(Учителят поставя знаци)

    Обобщаване на знанията на учениците за времената на глагола.

Улица на времето

Учител:

Даша:

Предлагам да посетите Time Street.

Учител:

Какви глаголни времена знаете?

Какво е действието на глагола в сегашно време?

На какви въпроси отговарят глаголите в сегашно време?

Изпишете глаголите в сегашно време.

Упражнение

Мислене, говорене, писане, бръснене, мечтаене, писане.

Кой е готов да отговори? Да проверим, щракнете върху цветните пастели.

Как се изписва думата?

Нека си припомним какво знаете за глаголите в бъдеще време?

Да проверим. Нека използваме подсказката.

Изпълнете задачата. Запишете глаголите за бъдеще време. Определете лицето, броя на глаголите, назовете окончанията.

Упражнение

Те ще долетят, ще тичат, ще танцуват, ще гукат, ще пишат, ще пеят.

Да проверим? Нека използваме цветни пастели.

Да продължим пътуването.

Припомнете си какво знаете за глаголите в минало време.

Да преминем към подсказката.

Избройте глаголите в минало време.

Упражнение

Загрял, гледал, танцувал, бръснал се, изпълзял, пеел.

Преглед. Нека щракнем върху пастелите.

Запишете глаголите загрял, изпълзял . Сортиране по състав.

(Децата играят на дъската)

Сравнете с примера на слайда.

И така, къщата в царството на глагола продължава да се строи.

Н.Ф. Какво да правя?

Какво да правя?

Бъдеще темп.

Число, пол

номер, лице


    Физкултурна минута

Почивна станция

Учител:

Даша, къде е следващата пътека?

Даша:

Предлагам да посетите почивната станция.

    Затвърдяване на знанията на учениците за спрежението на глагола.

Булевард спрежение

Учител:

Даша, къде отиваме сега?

Даша:

Булевард Конюгация.

Учител:

Момчета, помнете всичко, което знаете по тази тема, дискутирайте в групи и измислете въпроси, свързани със спрежението.

Задавайте въпросите си момчета.

И така, кои глаголи принадлежат към първото спрежение. Вижте го, използвайте подсказката.

Упражнение.Изпишете глаголите от I спрежение.

Ние сме приятели, ние сеем, ние пазим, ние сме приятели, ние обиждаме, ние плетем.

Обсъдете в групи . Бъди внимателен. Готови ли сте да отговорите?

Да проверим, щракнете върху цветните пастели.

Какво знаете за глаголите от II спрежение? ------ Нека проверим, използвайте подсказката.

Упражнение.Прочетете думите, назовете глаголите от II спрежение.

Да проверим, щракнете върху пастелите.

Упражнение.Сменете глаголите сея, карам по лица и числа.

За да проверите отново, щракнете върху пастелите.

Учител:

Страхотни сте момчета! Вашите знания са похвални. Вижте, къщата в царството на глагола продължава да се строи.

номер, лице

Бъдеще темп.

Н.Ф. Какво да правя?

Какво да правя?

Число, пол


Мерна единица ч.

множествено число

Мерна единица ч.

множествено число

Конюгация

I спрежение

II спрежение

Запомнете личните окончания на глаголи 1 и 2 спрежения

Ще засадим дървета в близост до новата сграда.

Напишете буквите Gg калиграфски

Напишете изречение калиграфски

Искате да знаете всичко!

Групирайте се, изберете капитан

Изпълнявайте задачи в групи

Обобщете знанията за неопределената форма на глагола

Изпълнете задачи на карти

Докладвано в група

Прикрепете карти към дъската, озвучете какво е написано на картите

Обобщете знанията за времената на глагола

Отговори на въпросите

Изпълнявайте задачи

Затвърдете правописните умения за писане на глаголни окончания

Определете лицето, броя на глаголите, назовете лични окончания

Разберете глаголите в минало време по състав

Разлепете карти, назовете времена на глаголите и граматични форми

Извършвайте движения с героите на урока

Отговори на въпросите

Работа в група

Направете свои собствени въпроси в група

Спомнете си всичко, което знаят за спрежението

Индивидуална работа

Смяна на глаголи по лица и числа

Проверка на изпълнената задача

Разлепете карти, наричайте лични окончания на глаголите

Извършете анализ на обекта. Вземете предвид мнението на съсед по бюрото. Управление на резултатите

Планирайте действието си в съответствие със задачата и условията за нейното изпълнение

Разберете
слушане на отговорите на съучениците.

Слушайте събеседника. Изграждайте изявления, които са разбираеми за събеседника. Аргументирайте гледната си точка. Извършете анализ, за да намерите съответствие с даден стандарт. Формулирайте вашето мнение
и позиция. Изградете монологични изявления, които са разбираеми за събеседника

Приложение на знанията и уменията в нова ситуация

    Самостоятелна работа

Лейн Почемучек

Чакаме Pochemchek Lane.

Упражнение.Упражнение 246

Пренощува, пада, казват, изписаха го.

Намерете упражнение 246. Прочетете изреченията. Какви са те за целта на изявлението? (Въпросителен).

В групата изберете изречение, изпишете глагола и го разберете като част на речта.

Бележка и нашата построена къща ще ви помогнат.

(Учителят кликва върху подсказката)

Проверете отговорите си, щракнете върху цветните пастели.

Направете упражнението в група

Припомнете си кои са изреченията по целта на твърдението

Разберете глаголите като част от речта въз основа на алгоритъма за разбор, представен под формата на бележка

Проследяване на усвояването на знанията, обсъждане на грешки и тяхното коригиране

    тестова работа

Момчета, направете тестова работа.

За да проверите, щракнете върху цветните пастели.

Извършете тестова работа

Проверете работата

Самочувствие

Провеждайте самоконтрол на учебните дейности

Обобщение на урока. Отражение

Успяхме ли да обобщим знанията за глагола?
Коя задача Ви затрудни?
Върху какво още трябва да работите?
- И успяхме да постигнем добър резултат, защото сме заедно. И това е голяма сила. След всичко " Малкият късмет започва големия успех”.

Отражениепоставете усмихнато лице на снимка

Ако ви е трудно да оцените себе си, свържете се с приятел в групата.

Вижте къщата ни. Какво липсва в него?

Точно така, без жители. Нека населим нашата нова сграда с наематели. Домакинствата ще бъдат вашите емотикони. Прикачете към снимката.

Виждам, че повечето деца са оценили работата си с 4 и 5. Съгласен съм с много от резултатите.

Хареса ли ви всичко в урока? Защо

Какво точно?

Потвърдиха ли се очакванията ви от урока? Който?

Слушайте внимателно и задавайте уточняващи въпроси

Оценете работата си в клас

Консултирайте се в групата относно оценката

Прикачете емотикони

Изразяват своите хипотези

Разпознавайте, приемайте, запазвайте учебни задачи

Домашна работа

Домашна работаще бъдат креативни. Съставете текст "Пролет в родния край"

Момчета, време е да се сбогуваме с нашите герои.

Даша и Чехъл се сбогуват.

Отговаряне на въпроси

завърши изреченията

Кажете сбогом на героите на произведението

НАПОМНЯНИЯ

Глаголе част от речта

който показва действието на предмета и отговаря на въпроси

Какво да правя? Какво да правя?

неопределена формае началната, неизменна форма на глагола, която не указва

нито времето, нито числото на глагола.

Глаголи в n. f. отговори на въпроса

какво да правя? или какво да правя?

Най-често имат наставката

Ти или ти

пишете, решавайте

Глаголи в сегашно време

отразяват действието

случващо се в момента на говорене.

Общ определящ въпрос

такива глаголи

в единици номер - какво прави? равенства

в много номер - какво правят? Пишете

Глаголи в минало време

отразяват действието

се случи преди речта.

Отговарям на въпросите

в единици номер - какво направи?

какво направи? какво направи?

боядисани

в много номер - какво направи?

Написа

Глаголите в минало време в единствено число се менят по род

Бъдещи глаголи

отразяват действието

което ще се състои след момента на речта.

Отговори на въпросите

в единици номер - какво ще направи?

какво ще направи? ще рисува

в много номер - какво ще правят?

какво ще правят? Ще напиша

Спрежение на глагола (n.f.)

аз спрежение

Всички глаголи в

Яжте, -ат, -от, -ут, -т

(с изключение на 11 глагола, които са изключения),

както и глаголи на - то: бръснене, лежене

Co. II със същата прежда

Ние без съмнение ще

Всички глаголи, които на -it,

С изключение на бръснене, полагане.

И също така: вижте, обидете,

Чуй, виж, мрази,

Карай, задръж, дишай, върти се,

Разчитайте и издържайте.

Спомняте си, приятели:

Не можете да ги скриете в -e.

НАПОМНЯНЕ

Разбор на глагола като част на речта

1. Част на речта.

2. Първоначална форма.

3. Конюгация.

4. Време. Лице и число – за глаголи в сегашно и бъдеще време.

Родът и числото са за глаголи в минало време.

5. Роля в предложението.

летят– гл., какво правят?, н.ф. - да летя, II съпр., в наст. вр., в 3-ти л., в мн. ч., казвайки.

Домашна работа:

Съставете текст на тема "Пролет в родния край"

Свети, топли, плува (слънцето).

Излива се, храни, барабани (дъжд).

Расте, зеленее, пробива (трева).

Звънене, тичане, посребряване (поток).

Намръщване, приближаване, затваряне (облаци).

Появяват се, шепнат, зеленеят (листа).

Таблици за промяна на глаголите по лица и числа

Лице

Мерна единица ч.

Мн. ч

1-во л.

2-ро л.

3-то л.

Концепцията за "технологична карта" дойде в образованието от индустрията. Технологичната карта описва производството, обработката и производството на продуктите, производствените операции и използваното оборудване.

В образованието технологичната карта се разглежда като начин урок по графичен дизайн- таблица, която позволява на учителя да структурира урока според избраните параметри:

  • етапи и цели на урока;
  • съдържание на учебния материал;
  • методи и похвати за организиране на учебната дейност на учениците;
  • дейността на учителя и дейността на учениците.

Технологичната карта на урока включва елементи от план-конспекта: тема, цел, задачи, но все пак се различава от него.

Разлики между технологичната карта и абстрактната

Технологична карта на урока

Обобщение на урока

Той е съставен под формата на таблица и описва дейностите на учителя и учениците на всеки етап от урока.

Оформен е като сценарий и описва думите, действията на учителя и очакваните отговори на учениците.

Той характеризира дейността на учениците с индикация за UUD, формирана по време на всяко учебно действие.

Посочва и описва формите и методите, използвани в урока.

Помага за планиране на резултатите за всяка дейност и контрол на процеса на постигането им.

Посочва само целите на урока.

С помощта на технологична карта учителят разглежда цялостно учебния материал и проектира урок за усвояване на конкретна тема в рамките на целия курс.

Предимства на маршрутизацията като инструмент за планиране

Технологичната карта ще позволи на учителя да:

  • определят универсалните учебни дейности, които се формират при изпълнението на конкретна учебна дейност;
  • проектирайте последователност от действия и операции за овладяване на темата, водещи до желания резултат;
  • проектиране на педагогическа дейност за определен период;
  • на практика да осъществява междупредметни връзки;
  • осигурява координирани действия на участниците в педагогическия процес;
  • диагностициране на постигането на планираните резултати на всеки етап от урока;
  • изграждане на образователния процес като проектна дейност, където всички етапи са логични, взаимосвързани и могат да бъдат разширени в рамките на предмета.

Структурата на технологичната карта на урока

Технологичната карта показва:

  • тема;
  • целта на усвояване на учебния материал;
  • очаквани резултати: личностни, субектни и метасубектни;
  • междупредметни комуникации;
  • организация на учебното пространство: форми на работа, средства и оборудване;
  • основни понятия по темата;
  • технология за изучаване на тази тема.

Урокът е изграден от няколко етапа: организационен момент, актуализиране на знанията, поставяне на учебна задача и др. В технологичната карта на всеки етап от урока се определят целта и планирания резултат, дейностите на учителя и учениците.

Трудности при съставянето на технологична карта на урока

Въпреки предимствата и нарастващата популярност на този метод за проектиране на уроци, учителите често срещат трудности при съставянето на диаграма. Професорът от Института за допълнително образование към Държавната автономна образователна институция за висше образование „Московски градски педагогически университет“ Андрей Йофе идентифицира седем грешки, които учителите допускат при конструирането на технологична карта:

  1. Десет страници.
  2. Подреждане на цялото съдържание на урока като таблица.
  3. Определяне на строги времеви ограничения.
  4. Изобилието от колони.
  5. Свеждане на рефлексията до обобщаване.
  6. Използването на сложни и неразбираеми изрази - "самоопределение към дейност".
  7. Поставяне на цели пред ученика и учителя, но не и целите на урока.

Тези грешки са причинени от липсата на единни изисквания за изготвяне на технологични карти на уроците. Отделните блокове и раздели се различават както за отделните учители, така и за всеки учител в блок-схемите на различните уроци. Грешките се влияят и от субективни фактори: липса на знания, ниска мотивация на учителя, неразбиране и отхвърляне на новото.

Компетентната методическа подкрепа може да помогне при изготвянето на технологични карти. На заседанията на методическия съвет на училището се определя как да се отразяват предметни, метапредметни и лични резултати, прилагането и диагностиката на различни видове UUD в технологичните карти на уроците.

Примери за схеми на уроци

Примерна блок-схема № 1

  1. Име на учителя
  2. Клас
  3. Предмет
  4. Тема на урока
  5. Целта на урока
  6. Характеристика на етапите на урока

  1. Работата на учениците в урока (посочени са дейност и мярка за заетост)
  2. Диференциация и индивидуализация на обучението: присъстваше или отсъстваше.
  3. Естеството на самостоятелната работа на студентите: репродуктивни или продуктивни.
  4. Оценка на постигането на целите на урока.

Примерна блок-схема № 2

  1. Име на учителя
  2. Клас
  3. Предмет
  4. Тема на урока
  5. Целта на урока
  6. Целите на урока: обучение, образование и развитие.
  7. Уместност на използването на ИКТ инструменти.
  8. Видове използвани ИКТ инструменти.
  9. Необходим хардуер и софтуер.
  10. Организационна структура на урока.

Примерна блок-схема № 3

  1. Име на учителя
  2. Клас
  3. Предмет
  4. Тема на урока
  5. Мястото и ролята на урока в изучаваната тема
  6. Целта на урока
  7. Структура на урока.

Примерна блок-схема № 4

  1. Име на учителя
  2. Клас
  3. Предмет
  4. Тема на урока
  5. Мястото и ролята на урока в изучаваната тема
  6. Целта на урока
  7. Структура на урока

И какво ще се промени в работата на училищата с пускането на новия GEF COO? Отговорът на този въпрос можете да разберете на Международния семинар-обучение по дизайн „Въвеждане на GEF SOO“ , който ще се проведе на 23-26 юли. Заповядайте на нашия обучителен семинар и ще получите всички необходими инструменти и препоръки за преминаване към новия стандарт.

Технологична карта на урока в съответствие с изискванията на Федералния държавен образователен стандарт

разработчик: учител по руски език и литература на Жидиловския клон на МБОУ Заворонежска гимназия Лазина Елена Владимировна

Предмет_Руски език________

Клас _5___________

Тема на урока _Прилагателното име като част на речта

Тип урок _научаване на нов материал_______________ .

Планирани резултати от обучението:

лично: _владеят различни видове четене и слушане, изваждат всички видове информация, извличат информация от текста, анализират, сравняват, правят заключения ________________________________________________________________________________________________

субект_ _ разбират понятието "знак" ______________________________________________________________________________________________

метасубект: ___ способността да решават творчески проблеми, да представят резултатите от своята дейност в различни форми (съобщение, история, презентация), да предоставят необходимата взаимопомощ в сътрудничество, да упражняват контрол и самоконтрол.

Техники и технологии____ технология на проблемния диалог, метод за търсене на проблеми ______________________________________________________________________________

Ресурс (учебници, нагледни помагала, ИКТ___Т.А. Ладыженская, М.Т. Баранов, Л.А. Тростенцова Руски език, 5 клас: учебник за общо образование. Институции: в 2 часа - М. Образование, 2016 г.

Компютър, медиен проектор, карти със задачи, допълнителна информация ________________________________________________________________

Етапи

урок

Дейност

учители

Дейност

студенти

Сформиран UUD

Формуляри за оценка

Лична

Регулаторен

Комуникативен

Познава

тяло

Мотивационно-целеви етап

Организиране на времето

Желая на всички добро настроение и успешна работа.

Поздравете учителите, готовността на работните места. Запишете номера, работа в клас

Приятелско отношение към другите, уважение към личността и нейното достойнство

Определете целта в образователните дейности. Оформяне и приемане на учебна задача

Формирайте собствено мнение

Разберете учебната цел на урока

Актуализация на знанията

Продължете редовете с думи:

Бял цвят …

Вкус: горчив...

Размер: голям..

Температура: студено...

Личност: Добър..

Нека проверим какво имаш.

Каква част на речта са думите?

Отговарят на поставените въпроси. изпълняват задачи в групи

Формиране на изразена учебно-познавателна мотивация и интерес към ученето

Адекватно възприемайте предложенията и оценката на учителя, другари

Умеят да се слушат и чуват. аргументирайте своята гледна точка, аргументирайте се и защитавайте позицията си по начин, който не е враждебен към опонентите

Анализирайте, идентифицирайте характеристики, съставете цяло от части, независимо допълвайки липсващите компоненти

Групова оценка

Практически етап

Проблемно представяне на нови знания

Темата на нашия урок е „Прилагателно като част от речта“ Помислете. Как ще работим в клас?

Учениците предлагат план за изучаване на темата и с помощта на учителя формулират основните въпроси:

Какво означават прилагателните?

На какви въпроси се отговаря?

За какво са нужни?

Как разбирате значението на името на прилагателното?

С какво мислите, че е свързана тази част от речта?

Коя част от изречението е прилагателно?

Развийте способността да използвате въпроси, за да получите липсващата информация

формиране на собствено мнение, способност за преговори и достигане до общо решение

Изграждане на речево изявление в устна форма

знание за структурата.

Самочувствие

Първично затвърждаване на знанията на учениците

Да се обърнем към учебника.стр.81 пр.565.

Проверка на упражненията.

Прочетете правилото от учебника, направете упражненията.

Покажете уважение към партньорите, внимание към личността.

Положително отношение към учебните дейности

Умейте да слушате и разбирате другите

Мониторинг и оценка на процеса и резултатите от дейностите

Самочувствие

Физкултурна минута

Нека направим сесия по физическо възпитание

Изпълнявайте основни физически упражнения

Признаване на ценността на здравето, собственото и на другите хора.

Практическа работа

Да чуем стихотворение от учебника "Бреза"

Препишете текста на стихотворението, поставете пропуснатите букви, подчертайте прилагателните.

Те изпълняват упражнения в тетрадките, проверяват тетрадките помежду си, коригират грешки, работят с текста, отговарят на поставените въпроси.

Адекватно разбиране на успеха или неуспеха в учебните дейности

Способност да планират своите действия в съответствие със задачата.

Умение да се слушат и чуват един друг, да изразяват своите мисли

Изразяване на мислите си с пълнота и точност, способност за формулиране на мислите си в писмен вид.

Оценка на учителя

Рефлексивно-оценъчен етап

Инструкции на учителя за домашна работа

Съставете текстово описание на „Зимна приказка“, като използвате прилагателни

Изпълнете упражнението с урока

Запишете информация за домашните

Любов към природата

Отражение на учебната дейност в урока

Момчета, нека попълним нашия лист за самооценка.

Хареса ли ви урокът днес?

Всичко ясно ли е, доволни ли сте от работата си днес или има някои въпроси, върху които трябва да помислите?

Учениците попълват лист за самоконтрол, отговарят на поставените въпроси.

Устойчив познавателен интерес и установяване на смислообразуващата функция на познавателния мотив.

Отчитане на различни мнения и стремеж към съгласуване на различни позиции в сътрудничество.

Изтъкване на хипотези и тяхното обосноваване